فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : 32285085-026

اعتیاد به خرید

اونیومانیا( خرید اجباری) یااعتیاد‌ به خرید چیست؟
اعتیاد به خرید نوعی اعتیاد اجتماعی برای فرار از مشکلات دیگر زندگی است.
اعتیاد به خرید به نوعی ممکن است بیشترین نوع اعتیاد اجتماعی باشد مانند همه‌ی اعتیاد ها، آنچه اعتیاد به خرید را از سایر انواع خرید جدا می‌کند این است که این رفتار به اصلی ترین روش برای مقابله با استرس تبدیل می‌شود تا جایی که حتی اگر تاثیر منفی به سایر جوانب زندگی فرد بگذارد همچنان به خرید بیش از حد خود ادامه می‌دهد. مانند سایر اعتیاد ها مشکل پولی نیز ایجاد می‌شود و روابط انسانی نیز آسیب می‌بیند. اما افراد معتاد به خرید که به آن‌ها shopaholics می‌گویند احساس ناتوانی در کنترل یا توقف هزینه های خود دارند. این دشواری در کنترل تمایل به خرید از الگوی شخصیتی ناشی می‌شود که افراد shopaholic در آن سهیم هستند و آن ها را از اکثر افراد جامعه متمایز می‌کند. آن‌ها معمولا عزت نفس پایینی دارند، به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، غالبا افراد دلسوز و مهربان و مودب با دیگران هستند، اگرچه اکثر اوقات تنها و منزوی هستند.خرید کردن راهی برای تماس یافتن با دیگران به آن‌ها می‌دهد.
افراد معتاد به خرید تمایل دارند نسبت با سایر افراد مادی تر باشند و سعی می‌کنند با خرید اشیای گران قیمت و به دنبال تایید دیگران خود را ارضا کنند. آن‌ها بیشتر از سایر افراد درگیر خیال هستند وهمانند سایر افراد معتاد در برابر انگیزه های خود به سختی مقاومت می‌کنند.
در نتیجه آن‌ها بیشتر تحت تاثیر پیام های بازاریابی و تبلیغاتی هستند که روزانه در اطراف ما هستند. این در حالی است که تبلیغات به طور کلی به منظور اغراق در نتایج مثبت خرید طراحی شده است و نشان می‌دهد که خرید منجر به فرار از مشکلات زندگی می‌شود. ترفند های بازاریابی خاصی برای ایجاد انگیزه‌ی خرید طراحی شده‌اند و به طور خاصی ماهیت تحریکی افراد معتاد به خرید را مورد هدف قرار می‌دهند. تقریبا همه‌ی افراد تا حدی به خرید علاقه دارند اما تنها حدود ۶ درصد از جمعیت معتاد به خرید هستند. معمولا در اواخر نوجوانی و شروع جوانی، اعتیاد به خرید اغلب با سایر اختلالات از جمله اختلالات خلقی و اضطرابی، سوء مصرف مواد، اختلالات خوردن و سایر اختلالات شخصیت همراه است. همچنین برخی افراد برای تقویت عزت نفس به اعتیاد در خرید روی می‌آورند اگرچه تمایل به این کار موثر واقع نشده است.
خرید درمانی
افرادی که از طریق خرید لذت می‌برند و از این طریق از احساسات منفی فرار می‌کنند گاهی اوقات به آن خرید درمانی نیز می‌گویند. این عبارت به این معنی است که شما می‌توانید از همان مزایای خرید زمانی که تحت مشاوره یا درمان هستید برای خودتان یک چیز کوچک بخرید که این ایده نادرست و غیر مفید است!
معمولا مواردی که افراد هنگام خرید درمانی خریداری می‍‌‌کنند، غیر ضروری است و هزینه مالی که برجای می‌گذارد می‌تواند منبع مالی را برای حل سایر مشکلات مالی کاهش دهد.
اعتیاد به خرید انلاین نوعی اعتیاد به اینترنت است و افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیشتر مستعد این نوع آسیب هستند زیرا نیازی به تماس رودررو ندارد و مانند سایر اعتیاد های سایبری، ناشناس است.
اعتیاد به خرید می‌تواند به اندازه اعتیاد های دیگر نگران‌کننده باشد.اما این امید وجود دارد که با حمایت روانشناس و درمانگر خود بتوانید هزینه‌های خود را کنترل کنید. به یاد داشته باشید شما یک فرد باارزش هستید و مهم نیست که چه مقدار اشیاء را صاحب هستید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *