فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : 32285085-026

روانشناس خوب در کرج

تفکر ایستا و تفکر رشد

تعریف دو تفکر رشد و ایستا:

روانشناس خوب در کرج


طرز فکر ایستا همان تفکری میباشد که وقایع را غیر قابل تغییر می داند. این افراد ذهنیت منفی داشته و برای مهارت و دانش، ارزشی قائل نیستند. حتما چنین افرادی را در بین دوستان خود دیده اید. اینها تصور می کنند تلاش ها و زحمات هرگز نتیجه ای ندارد و همه چیز از بدو خلقت مشخص شده است.

طرز فکر رشد ۱۸۰ درجه مخالف طرز فکر ایستا بوده و بر این باور میباشد که همه شرایط را می توان تغییر داد. از تلاش هایی که برای  بالا بردن هوش و استعداد انجام می دهید تا همه مهارت هایی که کسب می کنید، منجر به ایجاد تغییر در شرایط موجود می شود.

در تفکر ایستا تنها به همان مقطع زمانی نگاه می شود و به زمانهای بعد و قبل آن توجه نمی شود.همانطور که از اسم تفکر ایستا مشخص میباشد، در این نوع تفکر، شرایط را ثابت در نظر گرفته و تنها عامل موفقیت را خود فرد می دانند.

بطور مثال، فکر کنید که می خواهید برای دانشگاه انتخاب رشته کنید.ممکن میباشد بدون درنظر گرفتن شرایطی مثل آینده شغلی، تعداد فارغ التحصیلان، نیاز کشور و آینده کاری، دست به انتخاب رشته بزنید.در این نوع انتخاب، شما در واقع درگیر نوعی تفکر ایستا شده اید.

در تفکر رشد، شرایط محیطی و اطراف کاملا بررسی می شود. همچنین به اتفاق ها در طول زمان نگاه می شود و نه فقط زمان کنونی.یعنی به تغییرات شرایط در گذشته و همینطور آینده، نگاه می شود.شرایط همیشه متغیر است و نمی شود تنها به زمان کنونی نگاه کرد.مخصوصاً در کشورهایی مثل ایران که همه چیز به صورت روزانه در حال تغییر میباشد. رک بگوییم، هر شب که می خوابیم و بیدار می شویم، اتفاقی افتاده و چیزی تغییر کرده و ما نمی توانیم بدون در نظر گرفتن آنها تصمیم گیری و یا انتخاب کنیم و در نتیجه به موفقیت برسیم.

همچنین در تفکر رشد، اعتقاد داریم که با تلاش و تمرین می توانیم قدر ذهن و تفکر را تقویت کنیم.

در صورتی که در تفکر ایستا، قدرت ذهن ثابت میباشد. به قول معروف، تا نوک دماغ فرد فراتر نمی رود.

با این طرز تفکر، شما همانی هستید که هستید و نمی توانید خودتان را تغییر بدهید.

نوجوان هایی که دارای طرز فکر رشد میباشند، در برابر مشکلات و چالش ها، پایداری و پشتکار دارند و همین امر باعث تقویت هوش و توانایی آنها می شود.

مقاله قبلی مارا درمورد اصل قورباغه ای مشاهده کنید.

اصل قورباغه ای

اصل غورباغه ای چیست؟

روانشناس خوب در کرج

اصل غورباغه ای چیست؟

اگر یک قورباغه را بگیرید و داخل یک ظرف آب جوش بیندازید چه واکنشی نشان خواهد داد؟

بی درنگ بیرون خواهد پرید. او به خود می گوید: اصلا لذتی ندارد!! من که رفتم.

حالا همان قورباغه را بگیرید و داخل آب سرد بیندازید ظرف آب سرد را روی حرارت اجاق بگذارید و به تدریج ظرف را گرم بکنید.

به نظر شما عکس العمل قورباغه چیست؟

قورباغه راحت آسوده می نشیند و چند دقیقه بعد به خودش می گوید: ” به نظر میرسه اینجا یک کم گرمه! “

تا چشم بهم می زنید یک قورباغه آب پز مهیا شده.

حالا تصور کنید فردا صبح که از خواب بیدار می شوید: ببینید ۳۰ کیلو چاق شده اید! یا همین فردا صبح نتیجه کنکور خود را به بدترین حالت ممکن ببینید.

نگران نمی شوید؟! البته که می شوید.

اما اگر این اتفاق به تدریج رخ دهد یعنی یک کیلو این ماه، یک کیلو ماه آینده افزایش وزن پیدا بکنید یا هر ماه فقط ۵ درصد از نمرات درسی کم شود آیا باز هم با این شدت نگران می شوید؟؟ قطعا نه! با بی خیالی از کنارش رد می شوید.

اصل قورباغه ای میخواهد به ما هشدار دهد که مراقب شرایطی که به آن عادت می کنید باشید!

ممکن است از کنار یک سری موضوعات به آسانی بگذرید و اصلا احساس بدی هم نداشته باشید. اما این موضوعات کم کم به عادت های اصلی زندگی و در نهایت باعث به وجود آمدن نتایج بدی می شود.

کسانی که در زندگی شکست می خورند، اضافه وزن دارند، در کنکور نتیجه بدی می گیرند یا هر اتفاق بدی که در زندگی برای آنها می افتد.

این حوادث ناگهانی اتفاق نمی افتد. یک ذره امروز، یک ذره فردا سرانجام یک روز هم نتیجه اصلی را می بینیم و در آخر با تعجب از خودمان میپرسیم: پس چرا اینجوری شد؟!

از کوچک ترین اتفاقات زندگی به سادگی عبور نکن.

به طور مداوم وضعیت خودت رو ارزیابی کن. اگر ساعت مطالعه ات کم شده، اگر برای انجام کارها بی نظم شدی، به امید فردا روزهات رو سپری نکن.

هر چقدر به بی نظمی عادت کنی اصلاح عادت ها سخت تر میشه.

اگر میخواهید درمورد سندروم ایمپاستر بدانید اینجا کلیلک کنید.

جهت رزرو وقت با روانشناس خوب در کرج با مرکز مشاوره نیکا در تماس باشید.

روانشناس خوب در کرج

سندروم ایمپاستر

سندروم متقلب یا سندروم ایمپاستر چیست؟

روانشناس خوب در کرج

سندروم متقلب (Imposter Syndrome)، اعتقاد راسخ فرد میباشد به این باور که لیاقت موفقیت‌هایی که به دست آورده را ندارد. حسی میباشد که باعث می‌شود فرد فکر کند آنقدرها که بقیه می‌گویند باهوش، خلاق یا بااستعداد نمیباشد. در سندروم متقلب، فرد همیشه مشکوک به این است که نکند دستاوردهایش فقط و فقط نتیجه‌ی شانس خوبش بوده باشند، یا اینکه صرفا در زمان مناسب در جای مناسب بوده باشد و سرانجام این سندروم باعث می‌شود ترسی در دل فرد رخنه کند از اینکه یک روز همه بفهمند که او ریاکاری بیش نیست.

ارتباط بین سندروم متقلب و شک داشتن به توانایی‌های خود، احساسات دیگری را نیز به همراه می‌آورد. ترس از موفقیت، ترس از شکست و خودویران‌گری از جمله‌ی آنها میباشند. موقعیت‌هایی که در آنها این سندروم به سراغ فرد می‌آید، همان موقعیت‌هایی هستند که در نظر دیگران نشانه‌ی موفقیت به شمار می‌روند: شروع کردن کار جدید، ترفیع یا پاداش گرفتن، قبول کردن مسئولیت‌های اضافه بر سازمانی چون آموزش دادن به دیگر افراد، راه اندازی کسب و کار شخصی خود و یا بچه‌دار شدن برای اولین بار.

وقتی به خودتان شک داشته باشید و به احساساتی که گفتیم دچار شوید، خیلی سخت‌تر و شدیدتر از قبل تلاش خواهید کرد تا یک وقت متقلب بودن‌تان رو نشود. نتیجه اینکه باز هم موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنید و شناخته‌تر می‌شوید و این دفعه از قبل هم بیشتر احساس ریاکار بودن به شما دست می‌دهد! اما اغلب اوقات اتفاق متفاوتی می‌افتد: سیر پیشرفت‌تان کندتر می‌شود. شروع می‌کنید به بازبینی و تغییر دادن اهدافتان، طوری که ساده‌تر و کوچک‌تر شوند. یک جورهایی انگار با پایین آوردن سطح هدف‌هایتان بخود اثبات می‌کنید که توانایی رسیدن به سطوح بالا را ندارید…و در نتیجه هرگز توانایی‌های بالقوه‌تان را کاملا بالفعل نمی‌کنید.

تشخیص سندروم متقلب در اعضای تیم:

نه فقط افراد مبتلا به سندروم متقلب بلکه تیم‌ها و کسب‌وکارهایی که این افراد در آنها دخیل میباشند نیز با مشکلات بسیاری روبرو می‌شوند. پس اگر رهبری مجموعه یا تیمی را عهده‌دار میباشید، حواس‌تان به آن دسته از اعضای تیم که با احساس بی‌کفایتی دست و پنجه نرم می‌کنند، باشد. مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

بعضی از نشانه‌هایی که باید به دنبال‌شان بگردید، اینها میباشند:

 • قبول نکردن ترفیع‌ها، عوض کردن مسئولیت‌ها و دوری کردن از پروژه‌های ریسکی بخصوص
 • معذب شدن در مقابل تحسین و تمجید و زمان‌هایی که کسی از آنها تعریف کند
 • نسبت دادن موفقیت و نتایج خوب به شانس، زمان‌بندی درست یا داشتن «پارتی»
 • ابراز ترس از شکست یا ترس از بی‌کفایتی
 • مقایسه‌ی نادرست خود با دیگران
 • استفاده از عباراتی که به طور ضمنی برای سرزنش خودش میباشند مانند «خودمم درست نمی‌فهمم ولی…» یا «شاید فقط به نظر من اینطور اومده باشه، اما…»
 • دیگر علایم عزت نفس پایین
ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع، علل، نشانه ها و درمان فوبیای ارتفاع

ترس از ارتفاع یک نوع فوبیا معرفی می‌شود که ممکن است بسیاری از افراد را در اطرفمان مشاهده کرده باشیم که به این فوبیا گرفتار هستند در برخی موارد حتی فکر کردن به ارتفاع در این افراد موجب اضطراب و استرس می‌شود اما خوشبختانه روش های درمانی مناسبی در این خصو وجود دارد در ادامه مقاله به بررسی علل، نشانه‌ها و درمان فوبیا از ارتفاع خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

ترس از ارتفاع | فوبیای ارتفاع

به طور کلی فوبیا شامل ترس‌های افراطی، غیرمنطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص می‌باشد. افراد مبتلا به فوبیای ارتفاع به طور فعالانه‌ای از رفتن به ارتفاعات، ساختمان‌های بلند، آسانسورهای شیشه‌ای بیرون از ساختمان و… اجتناب می‌کنند. حتی تصور بودن در جایی بلند برای این افراد موجب اضطراب شدید می‌شود و علائم فوبیا را تجربه خواهند کرد. فوبیای ارتفاع دارای سه بعد می‌باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

احساسات

احساسات شامل هرگونه رفتار غیرقابل کنترل مانند ترس و اضطراب شدید می‌باشد که فرد در هنگام قرار گیری در موقعیت ارتفاع از خود نشان می‌دهد.

شناختی

این بعد از ترس مربوط به تفکراتی است که فرد در مورد ارتفاع دارد. به طور مثال نوع نگرش فرد نسبت به سقوط کردن از ارتفاع مربوط به بعد شناختی می‌باشد.

علائم جسمانی

علائم جسمانی همان علائم فیزیولوژیکی هستند که فرد از خود نشان می‌دهد و شامل بالا رفتن ضربان قلب، تعریق شدید، سرگیجه، مشکل در تنفس، لرزش دست و پا می‌باشد.

افراد مبتلا به ترس از ارتفاع در زندگی روزمره خود دچار مشکل می‌شوند. به عنوان مثال بالا رفتن از نردبان، رانندگی کردن روی پل، چرخ و فلک، ایستادن در تراس و موقعیت‌های مشابه برای آن‌ها اضطراب شدید به همراه دارد. تمام این‌ها می‌تواند منجر به اختلال در سبک زندگی فرد و پایین آمدن کیفیت زندگی او شود تا جایی که باعث بروز اختلالات روانی دیگر از جمله اضطراب، افسردگی و وسواس فکری عملی گردد.

 

علائم ترس از ارتفاع

علائم فوبیای ارتفاع در افرادی که به آن مبتلا هستند متفاوت است. در موارد خفیف افراد مبتلا ممکن است هنگام بودن در ارتفاعات احساس تنش و دلشوره داشته باشند، اما در موارد شدیدتر حتی تصور بودن در ارتفاعات برای فرد، علائم شدید اضطراب و سرگیجه را به همراه دارد.

اولین نشانه ترس از ارتفاع سرگیجه است. افراد مبتلا هنگامی که در بلندی قرار می‌گیرند دچار سرگیجه می شوند. دیگر علائم فوبیای ارتفاع شامل موارد زیر می‌باشد.

۱- اضطراب افراطی در هنگام بودن در ارتفاعات

۲- ایجاد علائم جسمانی و روانی ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید بلافاصله بعد از بودن در ارتفاعات

۳- تلاش بسیار زیاد برای عدم مواجهه با مکان‌های بلند

۴- این علائم بیشتر از ۶ ماه در فرد ادامه دارند و بر عملکرد وی در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تاثیر منفی می‌گذارد.

 

علل ترس از ارتفاع

اصلی‌ترین علل ایجاد فوبیای ارتفاع شامل موارد زیر می‌باشد.

تفکرات فرد در مورد ارتفاع

تفکرات نقش مهمی در به وجود آمدن این نوع از فوبیا دارد. به عنوان مثال تفکراتی مانند این که اگر در لبه یک بلندی بایستم ممکن است وسوسه شوم که بپرم و یا ممکن است دیگران مرا هل بدهند، ممکن است تعادلم را از دست بدهم، ساختمان ساختار ضعیفی دارد و ممکن است خراب شود و ممکن است سرگیجه بگیرم و سقوط کنم همگی در به وجود آمدن فوبیای ارتفاع نقش دارند.

تجربیات ناگوار گذشته

ممکن است در گذشته برای فرد یا نزدیکانش حادثه ناگواری در ارتفاعات رخ داده باشد، حتی ممکن است ارتفاع تداعی کننده آن حادثه باشد.

نقش حفاظت کنندگی پرهیز از ارتفاع

تحقیقاتی که در دانشگاه برکلی کالیفرنیا انجام شد، نشان داد که نوزادان پس از مدت کوتاهی می‌آموزند که باید در مکان‌های بلند احتیاط کنند. در نتیجه به نظر می‌رسد که ترس از ارتفاع می‌تواند یک مکانیسم اکتسابی برای حفاظت از خود باشد.

 

 

درمان ترس از ارتفاع یا فوبیای ارتفاع

درمان فوبیا با روش‌های مختلفی در جلسات مشاوره کنترل استرس انجام می‌شود، اما در ادامه سه روش درمانی کارآمد برای درمان ترس از ارتفاع را شرح داده ایم.

 

شناخت درمانی

درمان شناختی یکی از موثرترین راهکارهای درمانی برای ترس از ارتفاع است. افرادی که فوبیای ارتفاع یا بلند هراسی دارند، بودن در بلندی را بسیار خطرناک‌تر از چیزی که هست می‌پندارند. این درمان طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به ارتفاع تغییر می‌دهد.

حساسیت زدایی منظم

حساسیت زدایی منظم روش دیگری در درمان فوبیا است. این روش درمانی سه مرحله دارد که شامل موارد زیر می‌باشد.

الف) تهیه لیست از حالت‌ها و موقعیت‌هایی که در فرد اضطراب ایجاد می‌کند. به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند تا اضطراب آورترین محرک

ب) یادگیری روش‌های آرمیدگی و ریلکسیشن

ج) تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند به ترتیب تا اضطراب آور ترین، در حالی که فرد کاملا ریلکس است.

 

مواجهه درمانی

این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می‌گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می‌کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود. برای آن که روش‌های درمانی موثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مسئله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی و مشاوره روانشناسی فردی خصوصی با به کارگیری بهترین روش‌های درمان فوبیا و متعهد ماندن شما به برنامه درمانی، باعث می‌شود ترس از ارتفاع به راحتی درمان شود. در موارد شدیدتر، می‌توان ابتدا از یک دوره دارو درمانی مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی استفاده کرد.

 

سوالات متداول درباره ترس از ارتفاع

بهترین راهکار درمانی برای ترس از ارتفاع چیست؟ 

درمان شناختی رفتاری یا همان CBT از درمان‌های موثر برای انواع فوبیاها مخصوصا فوبیای ارتفاع است. البته نوع درمان بسته به شرایط فرد مراجعه کننده نیز دارد. با این حال همه درمان‌های موجود اثربخش هستند.

چه موقعی باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

در صورتی که این نوع از فوبیا عملکرد و کیفیت زندگی شما را با تهدید مواجه کرد و باعث مختل شدن زندگی شما گردید بهتر است هرچه زودتر به روانشناس مراجعه کنید تا از بدتر شدن اوضاع پیشگیری شود.

روانشناس خوب در کرج

اثر رومئو و جولیت

روانشناس خوب در کرج

اثر رومئو و جولیت:

عشق در یک فضای خالی شکل نمی گیرد. هرچند عشق یک هیجان فردی میباشد اما به هر حال در اجتماع اتفاق می افتد. پدر و مادر، خواهر و برادر و دوستان نزدیک روی دریافت های عاشقانه ما اثر می گذارند. عشق ارتباط دو انسان در یک جزیره متروک نمیشود. ما در جامعه ای زندگی می کنیم،  ارتباط های دوستانه و اجتماعی داریم و در عین حال عاشق می شویم. طبیعیست که نظر دیگران به خصوص تایید یا تکذیب پدر و مادر و دوستان نزدیکمان روی احساس عاشقانه ما اثر می گذارد. حال سوال اصلی این میباشد که اگر پدر و مادر یا دوستان نزدیک نسبت به معشوق ما نظر منفی داشته باشند چه اتفاقی برای عشق می افتد؟ آیا نظر منفی دیگران عشق را تقویت می کند یا به آن آسیب وارد می کند؟ این سوال از سال ۱۹۴۰ تا کنون ذهن روانشناسان عشق پژوه را درگیر کرده. اولین مطالعه روشمند و معتبر در این زمینه توسط ریچارد دریسکول در سال ۱۹۷۲ انجام گرفت. نتیجه ی این مطالعه نشان داد که هرچقدر پدر و مادر نسبت به رابطه عاشقانه فرزندشان مخالف تر باشند، آن عشق قوی و عمیق تر خواهد بود. این یافته به “اثر رومئو و ژولیت” معروف شد. همان گونه که در نمایشنامه شکسپیر رومئو و ژولیت از خانواده هایی بودند که با هم دشمنی دیرینه داشتند، اما عشق واقعی و عمیق در بین آن ها شکل گرفت و با فداکاری و مرگ هر دوی آن ها پایان یافت. این سوال پژوهشی در مطالعات دیگر مورد آزمون قرار گرفت اما هیچ کدام از آن مطالعات اثر رومئو و جولیت را تایید نکردند. برعکس نشان داده شد که رابطه هایی که مورد تایید دوستان نزدیک یا پدر و مادر نباشند خوش فرجام نیستند و به زودی به سردی می گرایند. یافته اخیر در روانشناسی به “اثر شبکه اجتماعی” معروف شد. البته منظور شبکه های مجازی نیست و اطرافیانمان در دنیای واقعی را شامل می شود. با این حساب رابطه هایی که به علت اختلاف سنی زیاد، اختلاف سطح اقتصادی- اجتماعی، تحصیلات یا هر اختلاف دیگر مورد تایید نزدیکان ما نباشند، در معرض آسیب و خطرند. ما بیش از آن چه که تصورش را می کنیم از قضاوت اطرافیان در هر چیزی و از جمله در رابطه عاشقانه مان تاثیر می گیریم. من معتقدم انسان فی ذاته موجود مستقلی نمیباشد. این واقعیت را نمی توان انکار کرد که همه ما تا حد زیادی “دهن بین” هستیم. نسبت به معشوقی که مورد تایید نزدیکانمان باشد افتخار می کنیم و اگر مورد تایید نباشد احساس سرخوردگی داریم. نظریه های نوین روانشناسی عشق هر دوی این پدیده ها را به رسمیت می شناسد: هم اثر رومئو و ژولیت، هم اثر شبکه اجتماعی. اما اثر شبکه اجتماعی قدرتمند تر میباشد. آن هایی که شخصیت های مستقلی دارند و مبارزه با عقاید نزدیکانشان را به عنوان یک چالش و نه یک تهدید می بینند به احتمال بیشتری مصداق اثر رومئو و ژولیت قرار می گیرند و با وجود مخالفت نردیکان به معشوقشان عشق می ورزند. اما با این حال بیشتر ما از اثر شبکه اجتماعی تاثیر می گیریم. ما بیش از آن چه که فکرش را می کنیم وابستگی داریم. چون نیک بنگریم  حتی در خصوصی ترین تصمیم زندگیمان یعنی انتخاب معشوق وابسته ایم. این وابستگی ممکن است به نظر پدر و مادر باشد یا به دوستان، خودآگاه باشد یا ناخودآگاه. اما به هر حال وجود دارد.

روانشناس خوب در کرج
روانشناس خوب در کرج
روانشناس در کرج

مشاور بالینی در مرکز مشاوره روانشناسی به چه مواردی رسیدگی می کند ؟

بسیاری از نابهنجاری های روانی و روحی ریشه بالینی دارد و این مسئله در کودکان و نوجوانان و بزرگسالان امکان بروز دارد . که روانشناس در حوضه های مختلف دست به درمان های روانشناسی بدون دارو می زند . در این شاخه روانشناسی ، مشاور بالینی دست به تشخیص و درمان آشفتگی های شناختی ، مشکلات روانشناختی و اجتماعی افراد زده و ازشیوه های روان درمانی متفاوتی بنا بر نیاز فرد استفاده کرده تا ریشه بیماری را شناخته و آن را درمان نماید . روانشناس بالینی از طریق تست های روانشناسی و تحقیقاتی که در مرکز مشاوره انجام می دهد دست به تشخیص اختلال روانی فرد می زند . اگر به دنبال روانشناس خوب در کرج هستید با ما در مرکز مشاوره نیکا همراه باشید.

 

روانشناس بالینی

چه روانشناس هایی در زمینه بالینی فعالیت می کنند ؟

 

روانشناس درمان وسواس/ روانشناس خوب در کرج :

بهترین روانشناس وسواس را یک اختلال روانی می داند که به شکل های گوناگون ، وسواس فکری و وسواس عملی خود را نشان می دهد . این اختلال روحی یکی از اختلالاتی می باشد که اجبار و اضطراب را با خود به همراه دارد . دکتر روانشناس افراد وسواسی را در حالی مشاهده می کند که اجبار زیادی برای انجام اعمال و افکار وسواسی خود دارند و همچنین در صورت عدم رعایت خواسته های اجباری ذهن خود این افراد دچار اضطراب فراوانی می گردند . متاسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند توانایی کنترل وسواس بدون روانشناس متخصص را دارا هستند و چنانچه به خواسته های ذهن خود عمل کنند این مشکل دست از سر آنها بر خواهد داشت در حالی که چنانچه افراد تحت درمان وسواس خوب قرار نگیرند این بیماری پیشرفت نموده به حدی که کنترل کامل زندگی فرد را می گیرد .

روانشناس درمان افسردگی/ روانشناس خوب در کرج :

این اختلال روانی ، اختلالی شایع می باشد . معمولا بسیاری از افراد از اختلال افسردگی رنج می برند بی آن که خود از آن آگاهی داشته باشند . بهترین روانشناس بالینی علائم افسردگی را : بی حوصلگی ، اختلال در خواب و غذا خوردن ، احساس کسالت ، ناتوانی و شکست مداوم می داند . افرادی که دچار اختلال افسردگی می باشند معمولا نه تنها زندگی خود را سخت می کنند بلکه در زندگی خانوادگی و زناشویی هم موفق نیستند . مشاور بالینی انتخاب نو مشاوره زوج درمانی را برای این افراد پیشنهاد می کند زیرا در طی درمان افسردگی با مشاوره اعضاء نزدیک فرد می توانند با شیوه صحیح برخورد با فرد افسرده آشنا شده و وی را در درمان همراهی نمایند .

 

روانشناس درمان استرس/ روانشناس خوب در کرج :

کسانی که دچار اضطراب و استرس مداوم هستند می توانند به شما بگویند زندگی کردن با این احساس چقدر ملال آور است . بسیاری از افرادی که از اختلال استرس رنج می برند زندگی هایی همراه با تنش و تشنج را تجربه می کنند . فشاره وارده بر این افراد بسیار زیاد بوده و روانشناس بالینی خوب زندگی این افراد را همراه با نگرانی مداوم می داند . اختلال استرس و اضطراب ممکن است در اثر حادثه و یا اتفاق ناخوشایندی در زندگی فرد ، فعال گشته و پس از آن زندگی را برای فرد سخت نماید . مشاور روانشناس بالینی با شیوه های تخصصی می تواند به این افراد کمک کرده تا دست بهکنترل استرس و اضطراب خود زده و زندگی آرامی را تجربه کنند .

 

بهترین روانشناس ها برای درمان بالینی از چه روش هایی استفاده می شود ؟

 

درمان شناختی رفتاری : در این درمان روانشناسی دکتر مشاور بالینی پس از دست یافتن به دلایل ایجاد مشکلات به فرد آموزش می دهد که چگونه به جای تلاش برای تغییر دنیای اطراف ویژگی های شخصیتی خود را تغییر داده و آن را در جهت رسیدن به اهداف خئذ بهبود بخشند . این شیوه روان درمانی بسیار شناخته شده و پر طرفدار بوده و بسیاری از روانشناسان در کلینیک های مشاوره از این شیوه برای درمان مراجعین خود استفاده می کنند .

رفتار درمانی شناختی یا CBT  : هدف روانشناسان در استفاده از روش رفتار درمانی شناختی (CBT) این است که به افراد کمک کنند تا در مرکز روانشناسی شناسایی و کنترل روش های منفی یـادگیری را یاد بگیرند. پس از یادگیری کنترل روش های منفی، متخصص روانشناس بالینی به بیماران یاد می دهند که چگونه این گرایش ها را تغییر دهند. و به روش واقعی تری فکر کنند . این روش درمانی برای درمان افسردگی توسط آرون بک ایجاد گشت و رفته رفته جایگاه خود را برای بهترین درمان بالینی یافت .

گروه درمانی : این شیوه درمانی به شکل جلسات گروهی می باشد که در مراکز مشاوره برگزار می گردد . مشاور خوب بالینی افرادی که زمینه مشکلات آنها مشابه می باشد را در یک گروه قرار داده و خود نقش رهبری گروه را بر عهده می گیرد . هدف این شیوه های درمانی این می باشد که افراد احساس کنند در مشکل خود تنها نیستد و از تجربیات یکدیگر استفاده کنند . معمولا افرادی که در گروه درمانی با یکدیگر شرکت می کنند پس از مدتی دارای حمایت های عاطفی قوی از یکدیگر می شوند .

درمان نوروفیدبک : این شیوه درمانی در ایران نسبتا جدید است که بسیاری از روانشناسان بالینی در کلینیک های مشاوره برای درمان اختلالات خفیف از آن استفاده می کنند .نوروفیدبک با استفاده از کنترل امواج مغزی در فرد دست به تغییر آن زده و انجام مداوم تمرینات نوروفیدبک می تواند باعث تغییر رفتار در افراد و درمان اختلالات روانی گردد .

روانشناسی چیست؟

علم روانشناسی چیست ؟

اگر بخواهیم روانشناسی را به طور کلی تعریف کنیم، روانشناسی یک شاخه از علم است که به مطالعۀ رفتار و فرایند های روانی آدمیان می پردازد. یعنی موضوع، مطالعۀ هر آن چیزی که در رفتار انسان دیده می شود و هر فرایند روانی که در مغز او وجود دارد.

روانشناسی با ۱۵۰ سال عمر نسبت به دیگر شاخه ها، یکی از علم های نو میباشد . هرچند ریشه های آن را تا سالهای سال قبل از میلاد و یونان باستان می توان دنبال کرد. در واقع میتوان گفت که روانشناسی ریشه در فلسفه داشته و یک سری مبانی نظری خود را از فلسفه گرفته است.

با اینکه علم روانشناسی تاریخچه بسیار کوتاهی دارد اما شاخه های گسترده ای دارا میباشد و حیطه های کاری کسانی که وارد آن می شوند، از تحقیق و پژوهش تا درمان متفاوت است.

اگر بخواهیم به چندین کاری که روانشناسان به آن میپردازند اشاره کنیم موارد زیر حائز اهمیت هستند

:

_ پرداختن به اختلالات روانی و مشکلات سازگاری

_ مطالعه رفتارهای انسان و پیامدهای آن

_ بررسی مغز و کارکردهای آن و نقش آن در رفتار و فرایند های روانی

_ بررسی سلامت روان و بهداشت روان

_ کمک به بهبود عملکرد انسان ها

_ مطالعه فرایندهای روانی مثل احساسات، هیجانات و افکار

_ مدیریت و مداخله در بحران

 

گرایش‌ها در مقطع کارشناسی

در سال ۱۳۹۴ تمام گرایش‌های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی توسط کارگروه روانشناسی در شورای تحول علوم انسانی ادغام شدند و یک رشته واحد به نام رشته روانشناسی طی یک برنامه درسی جدید راه اندازی شد. به این ترتیب بعداز تجمیع رشته روانشناسی در  برخی از دروس  جدید به شرح  ذیل هستند.

 • روانشناسی خانواده
 • روانشناسی بنیادی و روانشناسی رفتار مصرفکننده
 • روانشناسی اخلاق
 • روانشناسی اعتیاد
 • روانشناسی ورزش
 • روانشناسی نظامی
 • فناوری اطلاعات در روانشناسی
 • روانشناسی تلبیغات و رسانه
 • روانشناسی سالمندی
 • روانشناسی سلامت و مدیریت استرس

 

سوء تفاهمات در مورد علم روانشناسی

علم روانشناسی یکی علوم جذاب برای عموم است که بسیاری آن را دنبال میکنند. اما با این حال ممکن است  تصورات درستی از روانشناسی در ذهن خود نداشته باشند. حال آنکه روانشناسی صرفا در حیطه علم عمل می کند و با محدودیت های بسیاری روبرو است.

یکی از این سوء تفاهمات در مورد روانشناسی وجود دارد این است که این علم  را  با مسائلی از قبیل پیشگویی، ذهن خوانی و طالع بینی برابر میدانند. حال آنکه روانشناس یک فرد عادی است که در حیطه علمی که کسب کرده می تواند برخی از فرایند های ناسازگار روانی را شناسایی و به افراددر جهت بهبود وضعیت روانی آنها کمک کند. در واقع یک روانشناس توانایی ذهن خوانی و پیشگویی ندارد.

برخی نیز فکر می کنند روانشناسان همه چیز دان هستند و می توانند به آن ها در مورد هر چیزی بهترین راه حل را توصیه کنند. این در حالیست که روانشناسان می دانند؛ نحوه تفکر افراد چگونه است، مشکلاتشان چگونه به وجود می آید و چگونه می توان افراد را به درست فکر کردن و احساس خوبی داشتن سوق داد.

ازیک باور نادرست هم که در مورد روانشناسی وجود دارد این است که روانشناس باید با یک جلسه صحبت کردن با شما، زندگی شما را متحول کند. در واقع روانشناس در طول یک مدت زمان مشخص می تواند به فرد کمک کند و و این اتفاق زمانی می افتد که خود فرد مشتاق بعه تغییر باشد و صحبت های روانشناس را بپذیرد. در واقع روانشناس یک معجزه گر نیست. اما اینکه چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم را در این مقاله میتوانید مطالعه کنید

 

رویکرد های روانشناسی

دانشمندان روانشناسی برای بررسی و شناخت انسان از نقطه نظرات مختلفی بهره می برند. در واقع هر کدام از آن ها با توجه به پایه های فلسفی مختلف، پیرو مکاتب و رویکردهای مختلفی در روانشناسی هستند. هر رویکرد نقطه نظر مشخصی نسبت به برخی مسائل دارد، آن ها را توضیح می دهد و در برخورد با اختلالات روانی شکل درمانی خاصی را پیشنهاد می دهد. رویکرد های غالب روانشناسی شامل موارد زیر می باشد:

_ رفتار گرایی: یکی از اولین رویکرد های شناخته شده است که تمرکز خود را بر رفتار قابل مشاهده فرد می گذارد. برای یک رفتارگرا مهم نیست که چه در ذهن می گذرد، صرفا آن چیزی که دیده می شود اندازه گیری و بررسی می شود. نهایتا برای تغییرش برنامه ریزی می کند. با رفتار درمانی قوانین رفتاری خاص را کشف کرده و برای تغییرش از ررش های خاص استفاده می کنند.

_ رویکرد زیست شناختی: رویکرد زیست شناختی همانطور که از نام آن بر می آید، به بررسی فرایند های زیستی که منجر به تغییرات رفتاری و روانی می شود، می پردازد. در واقع بررسی مغز در این رویکرد در اولویت است.

_ روانکاوی: روانکاوی یکی از اولین رویکردهای معروف روانشناسی است که پایه گذار آن فروید بود. روانکاوان در ابتدا از طریق فرایند های خاصی به گذشته افراد می پرداخت و اعتقاد دارند با بررسی عمیق گذشته و بررسی ناهوشیار افراد می توانند مشکلات فرد را حل کنند. این رویکرد در طول زمان دچار تحولات زیادی شده و رویکرد های نوینی از دل آن درآمده است.

_ رویکرد شناختی: در رویکر های شناختی رفتاری، مسائل روانی از طریق نحوه شناخت افراد بررسی می شود. تمرکز این رویکرد روی جریان فکر افراد بوده و نحوه تفکر ناسازگار آن ها بررسی و در درمان تغییر داده می شود.

در آخر اگر شمااگر شما هم به دنبال یک روانشناس خوب در کرج یا تهران هستید میتوانید با کلینیک روانشناسی نیکا در ارتباط باشید تا به شما بهترین روانشناس را با توجه به شرای فعلی شما معرفی کند

 

روانشناس خوب در کرج

انتخاب روان شناس خوب در کرج

روانشناس در کرج مقوله ای قابل توجه است. باتوجه به اینکه این شهر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور است و پس از تهران دومین شهر مهاجرپذیر ایران نیز به حساب می‌آید پس مطمئنن به خدمات رفاهی من جمله روانشناسی احتیاج مبرمی دارد هر چند تعدادی از این مراکز وجود دارد اما باید به گسترش آن ها توجه لازم را نشان داد. برای انتخای روانشناس مناسب در این مقاله با ما همراه باشید.پس اگر به دنبال روان شناس خوب در کرج هستید در ادامه با ما در ارتباط باشید
در جامعه افراد زمان طولانی را سپری می کنند تا به نتیجه برسند که نیاز به دریافت مشاوره تخصصی و مراجعه به روانشناس دارند.
متاسفانه در کشور ما توده مردم از کارایی روان شناسی و نیاز افراد به مشاوره اطلاع چندانی ندارند و از اینکه شخصی به روانشناس مراجعه کند متاسف می شوند و در پیش خود می پندارند حتما مشکل روحی روانی داشته، که به روانشناس مراجعه کرده است.

 

تخصص روانشناسی کرج

به جرات می توان بیان نمود که کار روان درمانی صرفا بهره وری از آموخته های علمی نیست، بلکه ترکیبی از علم و هنر را در بر دارد. مفهوم اظهارات فوق این است که برای ورود به این حرفه و اشتغال در آن باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید. اما برای این که یک روانشناس خوب باشید نیاز است هنر خاص خود را هم داشته باشید. برای حصول اطمینان از وجود این هنر در روانشناسان، نظام روانشناسی شماره نظام را مشروط به گذراندن دوره های کارآموزی نموده است. اما باید این واقعیت را پذیرفت که کسب این مهارت ممکن است سال ها به طول انجامد.
باید به این نکته نیز توجه داشت که برخی از صاحب نظران معتقدند برای بهره مندی از این هنر و تبدیل شدن به یک روانشناس خوب دارا بودن بعضی از ویژگی های شخصیتی بسیار تاثیرگذار و لازم است.

 

روان شناس خوب در کرج

(معرفی کلینیک نیکا)

کلینیک روانشناسی نیکا مرکزی تخصصی در مرکز استان البرز و در مرکز شهر کرج قرار می باشد. این مرکز دارای بیش از ۱۰ مشاور و روانشناس است که در زمینه های گوناگونی از جمله روانشناسی، مشاوره ، مشاوره خانواده و … تخصص دارند. با توجه به اهمیت مشاوره و تاثیر آن بر سلامت اجتماعی خانواده و افراد این مرکز از مشاوران متخصص و با تجربه در زمینه های گوناگون بهره میبرد.

کلینیک نیکا برترین مرکز مشاوره روانشناسی در کرج

آدرس و شماره تلفن روانشناس در کرج

جهت رزرو و تعیین وقت مشاوره در کلینیک نیکا انتخاب روان شناس خوب در کرج و با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

شماره تماس:

آدرس: کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

اینستاگرام مرکز مشاوره نیکا را جهت دریافت اطلاعات و مقالات روانشناسی دنبال کنید.

اینستاگرام

nikalogy

کلینیک روانشناسی نیکا  مرکز مشاوره خانواده در کرج

خدمات کلینیک روانشناسی در کرج

( معرفی خدمات در مرکز کلینیک نیکا)

خدمات قابل ارائه در کلینیک روانشناسی نیکا به شرح زیر می باشد.

 • مشاوره خانواده
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره کودک
 • مشاوره طلاق
 • مشاوره خیانت
 • مشاوره ارتباط با جنس مخالف
 • مشاوره جنسی
 • مشاوره ترک اعتیاد
 • مشاوره افسردگی
 • مشاوره فردی
 • درمان اختلالات شخیصت
 • مشاوره تحصیلی
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره فردی در کرج
 • مشاوره کودک در کرج
 • مشاوره نوجوان در کرج
 • مشاوره تحصیلی و شغلی در کرج
 • مشاوره ازدواج در کرج
 • مشاوره خانواده در کرج
 • زوج درمانی در کرج
 • هیپنوتراپی در کرج
 • سکس تراپی در کرج
 • نوروتراپی در کرج
 • روانکاوی در کرج
 • روان درمانی در کرج
 • روان درمانی اضافه وزن و بیش خوری در کرج
 • مشاوره ترک اعتیاد در کرج
 • روان شناسی در کرج

مرکز روانشناسی نیکا یک مجموعه تخصصی و کلینیک روانشناسی در کرج

مشاوره تلفنی با روان شناس خوب در کرج

در مرکز مشاوره نیکا علاوه بر مشاوره حضوری امکان مشاوره تلفنی نیز محیا شده است. جهت هماهنگی و استفاده از مشاوره تلفنی با خطوط مرکز تماس و جهت تعیین تایم مشاوره اقدام کنید.

تلفن تماس جهت هماهنگی ساعات مشاوره تلفنی

در این مرکز میتوانید با بیش از ۱۵ مشاور روانشناس در کرج تماس حاصل فرمایید و به طور مستقیم به مشاوره بپردازید

۰۲۶-۳۲۲۸۵۰۸۵ مشاوره تلفنی

مزایای مشاوره روانشناسی تلفنی

یکی از مزایای مشاوره تلفنی دستیابی سریع به مشاور و راهنمای مناسب است. چرا که دیگر نیاز به مراجعه حضوری و اتلاف وقت نخواهید داشت. در عین حال توجه داشته باشید در صورت نیاز میتوانید از مشاوران خود به صورت حضوری نیز زمان مشاوره بگیرید.

کادری مجرب و ویژه از روانشناسان جهت روانشناس کودک در کرج در کلینیک نیکا

تحصیلات مشاور روانشناس

در این مجموعه حداقل تحصیلات مشاوران فوق لیسانس و یا دکترا می باشد علاوه بر آن کلیه دوره های مورد نیاز جهت مشاوره حرفه ای در این مجموعه لحاظ گردیده است. بررسی مشکلات زوجین،مشکلات اضطراب و افسردگی، مشکلات نوجوانان، بررسی رشد فردی، مشاوره پیش از ازدواج، بررسی مشکلات ترس و وسواس و … بخشی از فعالیت های این مجموعه می باشد.

روانشناس خوب
روانن شناس خوب در کرج

 

انتخاب روان شناس کرج

انتخاب مشاور و روانشناس باید با توجه به تخصص ایشان صورت پذیرد. تخصص ایشان باید با مشکل مورد نظر کاملا مرتبط باشد تا احتما میزان موفقیت در روان درمانی افزایش یابد.

در روان درمانی علاوه بر تخصص های متفاوت، روش های متفاوتی نیز وجود دارد. به عنوان نمونه برخی روانشناسان به علاقمند به استفاده از روش های مستقیم تر هستند. و از سوی دیگر برخی دیگر از روانشناسان روش هایی را ترجیح می دهند که کم تر مستقیم باشد. نتیجه استفاده از این روش ها ارائه رهنمودهای کم تر به مراجعان می باشد. تفاوت این روش ها منجربه بروز تفاوت در نوع ارتباط روان درمان گر با مراجعین می شود.
قدم اول برای انتخای یک مشاور یا روانشناس مناسب و دریافت یک مشاوره‌ی خوب آشنایی با روش های متعدد مورد استفاده‌ی آن هاست. گام بعدی دریافت اطلاعات دقیق از مراجعان پیشین ایشان است.

دریافت راهنمایی تخصصی برای مقابله با مشکلات فعلی و کنترل بر میزان استرس
پیشگیری از بروز مشکلات و شرایط ناگوار روانی به وسیله کسب مهارت های جدید
کمک به حل مشکلات ناشی از گذشته و موارد ناتمام مربوط به آن ها
یادگیری غلبه بر احساسات منفی نظیر نامیدی، خشم، یاس و …
می توان بیان نمود که روانشناس خوب در حکم یک تعمیرکار خوب برای روح و روان انسان است. لذا باید در انتخاب شخص مورد نظر برای تعمیر روح و روان خود دقت کافی را به خرج دهید.

 

ویژگی های یک روان شناس خوب

برای یافتن یک روان شناس خوب در ابتدا باید با فاکتورهای آن آشنا شوید. برخی از این فاکتورها عبارتند از :

آگاه نمودن شما به رفتارها و الگوهای رفتاری مشکل ساز و مسدود کننده‌ی خودتان
پذیرش نامشروط آن چه که شما هستید به صورت تمام و کمال
دارا بودن تعامل سازنده و مهارت های پیوند دهنده روانشناس و مراجع
امین اسرار مراجع و قابل اعتماد
ایجاد ارتباط درمانی قوی با شما بر اسا اصول و قوائد انسانی
بررسی دقیق مشکلات خانوادگی و شخصی شما

زمان مراجعه به روانشناس

برای مراجعه به روانشناس حتما نباید بیمار بود. و محدودیتی برای آن وجود ندارد. گفتگو با یک مشاور برای بیان مسائل شخصی گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. زیرا ایشان با دارا بودن مهارت هایی نظیر دیدگاه باز و پذیرا، رازدار بودن، برچسب نزدن، شنونده فعال بون و …. راهنمایی بسیار مفیدی را می تواند ارائه نماید. هرچند در کشور ما مراجعه به روان شناس هنوز با تابوهای اجتاعی همراه است. اما در کشورهای پیشرفته این امر ضروری محسوب می شود. و افراد برای اتخاذ تصمیم های مهم یا حتی مسائل روزمر به روانشناس و مشاور مراجعه می نمایند.

 

روانشناس در کرج

 

روانشناس کودک در کرج

باورهای غلط در زمینه روانشناسی بر حوزه کودک نیز تاثیرگذار بوده است. و دلیل همین باورهای غلط بسیاری از کودکان مراقبت های لازم را در زمان درست دریافت نمی کنند. در نتیجه تاثیرات آن تا بزرگسالی و گاها تا پایان عمر با آن ها همراه است. کودکان در مسیر رشد خود با مسائل متلفی رو به رو می شوند. که می تواند منجربه بروز ناراحتی، غم، استرس و … در آن ها شود. گاها کودک به تنهایی نمی تواند این بحران ها پشت سر بگذارد. و والدین وظیفه دانرد این موارد را تشخیص داده و به روانشناس کودک در کرج یا شهر محل زندگی خود مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که در انتخاب مشاور یا رواننشناس کودک باید دقت کافی را به خرج داد.

 

نشانه های نیاز به مراجعه به روانشناس کودک

شناخت سریع نشانه های بروز مشکل در رفتار کودکان کار چندان آسانی نیست. والدین باید دقت کافی را در این زمینه به کار برده و به موقع اقدام به مراجعه به روانشناس نمایند. برخی از این علائم و نشانه ها عبارتند از :

فاصه گرفتن و انزوای ناگهانی کودک از گروه دوستان خود
صحبت های مکرر در رابطه با مرگ، خود کشی و کشته شدن
پس رفت کودک و بروز عواملی نظیر شب ادراری، ترس، کج خلقی، وابستگی و …
تغییر عدت های کودک از قبیل اختلال در خواب وی، کابوس های مکرر، بی اشتهایی یا پرخوری و …
بدرفتاری و بروز مشکل در ارتباط کودک در خانه، مدرسه، کلاس های متفرقه، اجتماع و …
نگرانی ها و ناراحتی های بیش از اندازه کودک
بروز رفتارهای خود مخرب تکرار شونده در کردک نظیر کندن ناخن، کوبیدن سر به چیزی و …

مکالمه صحیح

مکالمه صحیح چگونه است؟

اگر میخواهید تاثیر گذاری بیشتری در روابط کاری و شخصی خود داشته باشید باید به چندین نکته توجه کنید. باتوجه به اینکه مکالمه یکی از متداول ترین راه های ارتباطی بین انسان هاست پس باید توجه بیشتری روی این موضوع داشته باشیم در ادامه این نکات را در خصوص مکالمه صحیح مطالعه کنید و سعی در برطرف کردن ایرادات خود کنید

۱. رفتار دوستانه‌ داشته باشید : افرادی که با لحن دوستانه ارتباط برقرار می‌کنند و صمیمانه لبخند می‌زنند تقریبا همیشه برنده‌اند. این موفقیت دلیل ساده‌ای دارد: ما ناخودآگاه جذب افرادی می‌شویم که رفتار دوستانه‌تری دارند چون این افراد احساس بهتری در ما ایجاد می‌کنند و خوشحالی بیشتری به زندگی ما می‌آورند.

۲. قبل از صحبت کردن فکر کنید :یکی از ضرب‌المثل‌های مورد علاقه‌ی من این است: «اگر حرف نقره باشد سکوت طلاست». بارها دیده‌ام افراد بدون اینکه ‌ذره‌ای فکر کنند هرچه را به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند و با حرف‌های نسنجیده‌شان احترام دیگران را از دست می‌دهند.

۳. روشن حرف بزنید :بیشتر ما وقت یا حوصله نداریم به این فکر کنیم که منظور طرف مقابل‌مان چیست. افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام‌ است

۴. پرحرفی نکنید: اغلب افراد دوست ندارند با کسی همراه باشند که تمام مدت حرف می‌زند و به دیگران اجازه‌ی صحبت کردن نمی‌دهد. پس این موضوع را در مکالمه صحیح در نظر داشته باشید

۵. خودتان باشید :امروزه بیشتر از هر زمان دیگری مردم از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا حرف‌شان را به کرسی بنشانند بیزارند. ما جذب کسانی می‌شویم که روشن و شفاف و از صمیم قلب‌ حرف می‌زنند.

۶. فروتن باشید: افرادی که با فروتنی و احترام صحبت می‌کنند همیشه جایگاه والاتری نسبت به دیگران دارند.

۷. با اعتماد به نفس حرف بزنید : یکی دیپر از مواردی که به مکالمه صحیح کمک میکند اعتماد به نفس در صحبت کردن است . برای فروتن بودن لازم نیست اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. اعتماد به نفس یعنی اطمینانی که در نتیجه‌ی درک توانایی‌هایتان به‌دست می‌آورید. در عین حال فروتنی یعنی عقیده‌ی متواضعانه‌ای در مورد اهمیت خودتان داشته باشید. با اعتماد به نفس صحبت کردن در نتیجه‌ی انتخاب کلمات مناسب، تُن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می‌شود.

۸. روی زبان بدن خود تمرکز کنید :وقتی رودررو گفتگو می‌کنید، زبان بدن‌ شما نقش مهمی در القای پیام موردنظرتان ایفا می‌کند. زبان بدن ابزار قدرتمندی است که استفاده‌ی درست از آن باعث ایجاد احترام و علاقه می‌شود و منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل می‌رساند

۹. خلاصه حرف بزنید : از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک‌راست بروید سر اصل مطلب! مخاطب شما وقتی برای تلف کردن ندارد. مدام از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم مختصر و مفید و با کمترین کلمات ممکن حرفم را بزنم و در عین حال احترام شنونده را رعایت کنم».

۱۰. هنر گوش‌ دادن را بیاموزید : در مهارت گفتگو به‌دقت گوش دادن مهم‌تر از حرف زدن است. باید واقعا به موضوع گفتگو علاقمند باشید، سؤالات مناسب بپرسید،‌ به معنای واقعی پیغام توجه کنید و حرف گوینده را قطع نکنید.

نکات آخر اما پر اهمیت ترین ها… : مردم به‌ طور طبیعی جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند؛ برای همین است که معمولا دوستان سلایق مشابهی دارند. می‌توانید از این قانون به نفع خود استفاده و رفتار و صدای افراد را تقلید کنید. مثلا اگر آنها آرام صحبت می‌کنند شما هم آرام صحبت کنید یا اگر با هیجان صحبت می‌کنند، شما هم پرانرژی باشید. هرچه بیشتر مانند آنها صحبت کنید، بیشتر شما را دوست خواهند‌ داشت.اگر برای رشد فردی نیاز به یک روانشناس خوب در کرج و تهران داشتید حتما از ما کمک بگیرید تا ما بهترین روانشناس را به شما معرفی کنیم همچنین کلینیک مشاوره نیکا آماده خدمات مشاوره آنلاین برای دوستانی که در شهرستان هستند یا امکان مراجعه حضوری ندارند را فراهم کرده

روانشناس خوب

چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم ؟

با وجود اینکه روان انسان ها در درجه مهمی از زندگی افراد قرار دارد اما به کرات میتوانیم شاهد این موضوع باشیم که افراد با اینکه هزینه های زیادی صرف امور مختلف میکنند اما راضی نیستند که هیچ هزینه ای بابت سلامت روان خود انجام دهند.لذا همین امر موجب میشود که افراد بعدا متحمل هزینه های سنگین تری شوند. در صورتی که با پیدا کردن یک روانشناس خوب میتوان از این هزینه های سنگین جلوگیری کرد
یکی از مهم ترین سوالاتی که از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که چرا باید به روان شناس مراجعه کنم؟واقعیتی که وجود دارد این است که پاسخ به این سوال بسیار گسترده است و در مواردی کاملا تخصصی و جزئی می شود. به همین جهت برای کسانی که آشنایی اولیه ای با روانشناسی ندارند شاید قدری پیچیده به نظر بیاید.

فوبیا (وحشت)
ترس از ارتفاع و عنکبوت ازجمله وحشت‌های بسیار شایع هستند ولی بعضی ترس‌های غیرعادی و کشف‌نشده هم می‌توانند در زندگی ایجاد مشکل کنند. بعنوان مثال، سیتوفوبیا (ترس از خوردن) می‌تواند منجر به مشکلات جسمی شدید شود. یک روانشناس خوبو  باتجربه به شما کمک می‌کند سعی کنید بر ترس‌هایتان غلبه کرده و بدون آنها زندگی کنید.

شفافیت ذهنی
روانشناس می‌تواند با شنیدن غیرمتعصبانه و بیطرف حرف‌هایتان، کمکتان کند شفافیت ذهنی‌تان را بالا ببرید. خیلی وقت‌ها بیمارها با شنیدن حرف‌های خودشان راه‌حل مشکلشان را پیدا می‌کنند. همین حرف زدن درمورد مشکلاتشان و بیرون ریختن آنها از ذهنشان، باعث می‌شود ذهنشان شفاف‌تر شده و بتوانند بهتر تمرکز کنند. روانشناس‌ها تعلیم دیده‌اند که شنونده‌هایی فوق‌العاده باشند.

استرس و اضطراب
بعضی اتفاقات زندگی استرس‌زا هستند و خیلی از موقعیت‌ها – از مصاحبه‌های کاری گرفته تا مشکلات روابط – می‌تواند باعث مضطرب‌ شدنتان شود. استرس و اضطراب، اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و مشکلات دیگر شود. روانشناس می‌تواند کمکتان کند با پیدا کردن منشاء استرستان و همچنین راه‌های مناسب برای غلبه بر آنها، استرس و اضطرابتان را مدیریت کنید.

 

عادات و اعتیادهای بد
بعضی عادت‌های بد مثل سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و استفاده از موادمخدر معمولاً برای کنار آمدن با مشکلات شخصی در فرد ایجاد می‌شوند. بااینکه روانشناس می‌تواند کمکتان کند این عادت‌ها را کنار بگذارید، کمکتان می‌کند مشکلاتی که ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی‌تان می‌کند را هم کنار بگذارید، ازجمله موارد زیر:

– کنترل استرس
– اعتیادها
– مشکلات خواب
– اختلالات تغذیه‌ای

فقدان و مرگ عزیزان
مرگ جزء لاینفک زندگی است ولی دانستن این باعث نمی‌شود کنار آمدن با آن آسان شود. آدمها به روش‌های متفاوتی با مرگ عزیزانشان کنار می‌آیند. سوگواری علنی یا در تنهایی روش‌های متداول آن هستند ولی اجتناب از واقعیت‌های فقدان می‌تواند منجر به مشکلات طولانی‌تر در آینده شود. یک روانشناس خوب می‌تواند کمک کند راه‌های درستی برای کنار آمدن با مرگ عزیزانتان پیدا کنید.

 

پیدا کردن کمک مناسب
روانشناس می‌تواند ابزاری بسیار مفید برای ارتقای سلامت شما باشد. رواشناس با کمک به آرام‌تر کردن ذهن شما و کنترل استرس، اضطراب، ترس‌ها و سایر مشکلاتتان، باعث می‌شود بتوانید لذت بیشتری از زندگیتان برده و راحت‌تر زندگی کنید.اولین قدم پیدا کردن روانشناس خوبی است که بتوانید آزادانه و به راحتی با او حرف بزنید.

افسردگی
احساس شدید ناامیدی و تنهایی نشانه‌های متداول افسردگی هستند. بااینکه خیلی‌ها تصور می‌کنند آدم‌ها یکدفعه و خودبخودی از افسردگی بیرون می‌آیند ولی این اتفاق به ندرت می‌افتد. افسردگی یک اختلال بسیار شایع است که در آن افراد علاقه و اشتیاقشان را به همه چیز از دست داده، احساس خستگی و بی‌حوصلگی کرده و معمولاً توانایی کنترل احساساتشان را ندارند. روانشناس می‌تواند کمکتان کند منبع ایجاد افسردگی در خودتان را پیدا کنید که معمولاً این اولین قدم برای بهبودی از ‌آن است

 

ارتقای کارایی
بعضی از موفق ترین افراد با تصویرسازی اهدافشان به آنها دست پیدا می‌کنند. ورزشکارها معمولاً اول خودشان را از نظر ذهنی برای مسابقاتشان آماده می‌کنند. خیلی‌ها هم از این تکنیک برای مقابله با مشکلات سخت زندگی استفاده می‌کنند. مثل وقتی که یک سخنرانی را قبل از اجرای آن با خودتان تمرین می‌کنید، یک روانشناس می‌تواند کمکتان کند خودتان را برای اتفاقات مهم زندگی آماده کنید و بتوانید بهترین عملکرد خودتان را داشته باشید، چه مسابقات المپیک باشد و چه یک مصاحبه کاری.

 

اختلالات ذهنی
گاهی اوقات علائم مختلفی بخاطر یک مشکل بزرگتر ایجاد می‌شوتد. اختلالات ذهنی به طرق مختلف خود را نشان می‌دهند و معمولاً با چیز دیگری اشتباه گرفته می‌شوند و فقط یک فرد متخصص می‌تواند آها را تشخیص دهد. بعضی از اختلالات ذهنی عبارتند از:

– اختلال استرس پس از ضربه
– اختلال افسردگی حاد
– شیزوفرنی
– اختلال دوقطبی