فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : 32285085-026

پیری هراسی یا ترس از پیر شدن

پیری هراسی
پیری هراسی یا گراسکوفوبیا (انگلیسی: Gerascophobia) ترسی ماندگار یا غیرطبیعی از افزایش سن یا پیر شدن است. پیری هراسی جزو هراس های ویژه محسوب می شود. این هراس می تواند به دلیل نگرانی شخص در خصوص تنها شدن و عدم توانایی در نگهداری و مراقبت از خود، ایجاد شود. ترس از پیری و سالمندی یک ترس عمومی است که هم شامل مردان می شود و هم شامل زنان. شخصی که دچار این هراس است ممکن است جوان و سالم باشد. این ترس شامل ترس از آینده و ترس از نیازمند شدن به دیگران برای انجام امور روزمره است. بسیاری نیز این ترس را دارند که با پیر شدن نقش فعال خود را در جامعه از دست بدهند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ترس از پیر شدن عمر را کوتاه می کند. این افراد زودتر دچار ناتوانی شده و به طور میانگین ۷٫۵ سال کمتر از افراد دارای نگرش مثبت عمر می کنند.
واژه Gerascophobia از ریشه لغت یونانی gerasko (من پیر می شوم) و phobos (ترس) گرفته شده است.
با افزایش سن، احساس فرسایش و کاهش قوای بدنی، از دست دادن زیبایی ظاهر، احساس گناه یا نوعی سرزنش- مانند اینکه «ای کاش به گونه ای دیگر زندگی کرده بودم» -، فکر مرگ، از دست دادن موقعیت ها و جایگاه ها، عدم توانایی در رقابت با جوان ترها و ترس از تنهایی و به انزوا کشیده شدن و بازنشسته شدن همگی ترس های مداومی را ایجاد می کند و گاه به چالشی روزمره برای افراد بدل می شود. در مقابله با چنین تنگنایی هم کم و بیش افسردگی، بی خوابی های مزمن و در نهایت، از دست دادن شور و شوق برای زندگی ایجاد می شود که نتایج حاصل از آن احساس بی ارزشی و مشکلات ارتباطی و در نتیجه تنهایی است.
ترس از تخریب و تضعیف تدریجی بدن، احتمال ابتلا به بیماری های لاعلاج و عدم توانایی مقاومت در برابر آنها، ترس از مرگ در تنهایی، تحمیل تنهایی و بی پناهی در زندگی در دوران پیری، ناتوانی در برابر شیوه های فزاینده زندگی مدرن، ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و دشواری ادامه زندگی و بسیاری دغدغه های کوچک و بزرگ دیگر، سالخوردگی را برای افراد تبدیل به کابوسی شبانه روزی می کند. این افرادی در تقابل دایمی با این ترس های خود هرچه بیشتر از پا می افتند و شرایط روحی و روانی سخت تری را برای خود موجب می شوند، تا جایی که افسردگی حاصل از ترس افزایش سن، یکی از انواع کاملاً شناخته شده از اشکال متعدد افسردگی ها می باشد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *