فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : 32285085-026

 

روان شناسان، معمولا دوره پیری را به عنوان دوره انحطاط در نظر می گیرند. افراد در دوره پیری با مجموعه ای از ناتواناییهای جسمی و محرومیت های اجتماعی روبه رو می شوند، که باید با آنها کنار بیایند. در این دوره، نیرومندی و سلامت جسمانی آنها کاهش می یابد و همراه با بازنشسته شدن از شغل خود تا حد زیادی در آمدشان را از دست می دهند و به مرور زمان، رابطه شان با همسر، خویشاوندان و دوستان کم می شود. همراه با این آسیب ها آن ها دچار افت جایگاه اجتماعی نیز می شوند که ملازم پیری است و همان گونه که در آمریکا مطرح است، احساس منفعلی از "بی مصرف بودن می کنند. البته باید توجه داشت که پیری چیزی بیش از مسن شدن است. پیری ممکن است به آهستگی یا به سرعت، تدریجی یا ناگهانی فرا رسد. به نظر می رسد که بعضی افراد گام به گام و به زیبایی به سوی پیری قدم بر می دارند و عده ای دیگر یکدفعه در اثر واقعه ای ناگوار، خواه واقعی یا خیالی، ناگهان پیر میشوند. پیری صرفنظر از آنکه چگونه فرا می رسد، غیر قابل اجتناب و سرنوشت همگان است.

اخیرا بعضی از روانشناسان سعی کرده اند تصویر خوشبینانه ای از این دوران ترسیم کنند. آنها در عین حال که بعضی از مشکلات و فقدانهای دورہ پیری را می پذیرند، اما بر این باورند که سن پیری می تواند با خشنودی هم همراه | باشد و مادامی که شخص با محیط خود فعالانه برخورد می کند، می تواند تجربه های جدیدی را به دست آورد. آنچه مسلم است اینکه تحول تا آخرین سال های زندگی ادامه می یابد و اگر انسان در بخش پایانی بزرگسالی شاهد تقلیل ظرفیت های بدنی خویشتن است، با این وجود همواره توانایی و میل مهار کردن محیط اطراف خود را حفظ می کند و اگر پاره ای از افرادی را که دوست داشته، از دست داده است اما هنوز نیاز به دوست داشتن و نیاز به محبت در وجود او بیدار است.

بخش پایانی بزرگسالی که به برکت بهبود مداوم مراقبتهای پزشکی، تغذیه و محیط جسمانی به تعداد بیشتری از افراد فرصت می دهد تا به دهه هفتاد و حتی بیشتر قدم بگذارند، هدیه قرن بیستم است. با این همه پدیده پیری با مقیاس جهانی امری حساس است. تخمین های جمعیت شناسی در غرب حاکی از این بوده است که در فاصله سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ تعداد افراد مسن دو برابر می شود. و در پایان قرن حاضر پانزده درصد جمعیت جهان را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل خواهند داد.

سن پیری اگر از شما بخواهند سن افراد پیر را از ظاهرشان حدس بزنید، احتمال اینکه دچار اشتباه شوید، زیاد است. در واقع، اغلب میگوییم که یک آدم سالمند نسبت به سنش "جوان به نظر میرسد" یا "پیر به نظر میرسد". این اظهار نظر ما بیانگر آن است که سن زمانی (تقویمی)، شاخص ناقصی برای سن کارکردی یا کفایت و عملکرد واقعی است. چون افراد از لحاظ زیستی با آهنگ متفاوتی پیر می شوند، متخصصان بین سالخوردگان پیر که شکننده به نظر می رسند و علایم ضعف نشان می دهند و سالخوردگان پیرجوان که از لحاظ جسمانی نسبت به سن زیادشان جوان به نظر میرسند فرق می گذارند. روانشناسان شروع سن پیری را در حدود ۶۵ - ۶۰ سالگی، یعنی سنی که اغلب مردم بازنشسته می گردند دانسته اند، البته تعیین سن خاص به عنوان شروع سن پیری قطعیت ندارد. از نظر سنی یک فرد ۶۵ ساله هنوز می تواند انتظار زندگی بیش از ۱۲ سال را داشته باشد و اگر فردی تا ۸۰ سالگی دوام آورد احتمال دارد بتواند انتظار زندگی ۱۰ سال دیگر را نیز داشته باشد.

فرهنگ پیری معنای پیری را عمدتا فرهنگ تبیین می کند. در فرهنگها زندگی و مرگ جزء چرخه حیات محسوب شده و در درون تجربه انسانی قرار می گیرند. پیری رسیدن به خردمندی و فرزانگی است. اما در فرهنگ غرب پیری و مرگ مهار شدنی نیست و برای بسیاری از افراد وقوع آنها صدمه زدن به موجودیت آدمی است و در نتیجه پیر شدن پا بر لب گور گذاردن است. در اینجا چند اسطوره در مورد پیری نقل می کنیم که چندان قابل اعتنا نیستند :

١- کھولت پیری اجتناب ناپذیر است.
۲- پیران، فاقد بهره وری بوده و یا دیگر مولد نیستند.
٣- افراد پیر در مقابل تغییر، مقاومت می کنند.

اما نمونه های گوناگون و فراوان در هر یک از این زمینه ها خلاف این افکار قالبی را نشان می دهند و سن زدگی (Agism) یا ادراک منفی نسبت به شخص بزرگسال، ساخته و پرداخته مجموعه ای از رفتارها و عادات فرهنگی است.

از نظر اریکسون (Erikson) و برگمن (Beregman) دستهای از کشمکش های درونی در افراد پیر وجود دارد که ما هنگام برخورد با آنها متوجه آن نمی شویم. ما بر بسیاری از مشکلات اجتماعی و جسمی آنها آگاهی داریم و ممکن است با وجود اینکه افراد سالخورده کارایی ندارند، برای آنها احساس دلسوزی کنیم. اما ما میتوانیم از طریق یافتن نمونه هایی از افراد پیر که مفیدتر و پرانرژی تر هستند و بیشتر در کارهای اجتماعی شرکت دارند تصور خود را در مورد سالخوردگان اصلاح کنیم.

به هر حال ارزیابی ما از پیری، همچنان براساس رفتار بیرونی آنها است و از بررسی بحران های درونی آنها عاجز هستیم. ما نمی توانیم درک کنیم که وقتی فرد سالمند ساکت و آرام است، احتمالا در حال دست و پنجه نرم کردن با مهمترین پرسش های زندگی اش است، سوال هایی مثل آیا اکنون باید با مرگ روبرو شوم؟ آیا زندگی من بامعنا بوده است؟ چه چیزی زندگی را معنادار می کند؟ [ طرز پیر شدن برحسب فرهنگ متغیر است. در فرهنگهای ساده و سالم، طول عمر سالخوردگان به مجموعه ای از دلایل وابسته است. مقام و منزلت یک سالخورده در جامعه بالاست، فرد سالخورده با خانواده خود که برای او احترام قائلند و او را برای خود و جامعه مفید می دانند زندگی می کند. کناره گیری اجباری از فعالیت ها وجود ندارد و او تا هر زمان که بتواند به کار ادامه میدهد.

نشانه های بدنی پیری رسیدن به سنین بالای زندگی نتیجه عوامل پیچیده ای است که مهمترین آنها عبارتند از: وضعیت ژنتیک فرد، وضع تغذیه، بهداشت و عوامل محیطی دیگر. اما در هر صورت رسیدن به پیری همراه با تغییرات جسمی به خصوص کاهش قدرت بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و کاهش قدرت بدنی و سرعت واکنش در برابر محرکهاست. عموما تا سن ۶۵ سالگی احتیاجی به کاهش شدید کارهای روزانه نیست. گروهی از افراد سالمتر بالای ۶۵ سال نیز میتوانند چند سال دیگر به ادامه کارهای قبلی خود بپردازند. از نظر فعالیت های روزمره خوردن، پوشیدن، حمام کردن، آشپزی، خرید و انجام کارهای خانه نیز بیشتر سالخوردگان تا سن ۸۰ سالگی و گاهی پس از آن نیز شخصا از عهده کارهای خود بر می آیند. برخی از افراد مسن نیز دچار یک بیماری مزمن یا بیشتر هستند. شایعترین این بیماری ها عبارتند از: درد مفاصل، لرزش عضلانی، ضعف شنوایی و بیماریهای قلبی

در هر صورت افراد مسن بیشتر به پزشک مراجعه می کنند، در بیمارستان بستری می شوند و وقت و پول بیشتری برای مراقبت های بهداشتی صرف می کنند. مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت از لثه و دندان نیز به دلیل اهمیت در امر تغذیه حایز اهمیت است. ضمنا افرادی که در مراکز نگهداری از سالمندان زندگی می کنند، که البته درصد بسیار کمی از سالخوردگان را تشکیل می دهند، نیاز به مراقبت های پزشکی و روانی بیشتری دارند. در هر صورت میزان سلامتی فرد در دوره پیری وابسته به سبک زندگی، تغذیه، خواب، ورزش، استفاده یا عدم استفاده از سیگار و الکل و رفتار جنسی است.

همچنین پیری همانند بلوغ با تغییراتی در اندامها (شکل ظاهری آنها) و نیز تغییراتی مربوط به تغذیه بافت ها مشخص می گردد. آشکارترین تغییرات در این سطح بیشک تغییراتی است که در زمینه اعضای بیرونی همچون پوست و مو به وقوع می پیوندد. یکی دیگر از تغییرات جسمی دوره پیری حساسیت در مقابل سرما و گرما است و بدن فرد نمی تواند در مقابل آنها به سرعت خود را سازگار کند. مقدار خواب نیز در این دوره کاهش می یابد. از سوی دیگر چین و چروک های بدن به دلیل کم شدن چربی و لاغر شدن عضلات زیر پوست بیشتر می شود. سایر تغییرات آشکار، نظیر کم شدن و نازک شدن و سفید شدن موی سر و رویش مو در چانه زنان و گوش مردان را همه مشاهده کرده اند. همچنین پهنا و وزن بدن کمتر، قد کوتاهتر و استخوان ها لاغرتر و بدن خمیده تر می شود. به علاوه با افزایش سن، ظرفیت ذخیره اندام ها کاهش می یابد و فرد نمیتواند در برابر مشکلات به قدر کافی مقاومت کند و به ناچار باید فعالیتهای خود را کمتر کند و به این ترتیب وابستگی های او به دیگران بیشتر میشود. البته از میان اندام های بدن سلامت مغز دیرتر از همه کاهش می یابد. به طوری که مغز یک فرد سالخورده سالم خیلی شبیه به مغز یک فرد جوان سالم است و کارکردهای گذشته خود را حفظ می کند.

پیری، مرحله پیشرفته زندگی است و مردان و زنان سالخورده ای که خوب زندگی کرده، فرزندان شایسته تربیت کرده و در تولید و خدمات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی آثار مثبتی از خود به جای گذاشته اند، شایسته بیشترین احترام و حمایت هستند و هرگز نباید آنان را از بسیاری از عرصه های زندگی به کنار گذاشت.