فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : ۰۹۰۵۸۷۹۱۲۲۶

 

لزوم استفاده از مشاور خانواده و روانشناسی:
گاهی در زندگی فردی هر شخصی، بسیاری از مشکلات باهم آمیخته شده و تبدیل به یک معضل جدی میشود این مشکلات ممکن است از یک چالش کوچک آغاز شود و تا جایی پیش رود که تمام اعضای خانواده را درگیر کرده و زندگی را از روال عادی خود خارج کرده و به یک چالش جدی بکشاند. در این مرحله شما می توانید یکی از دو راه را بروید یا اینکه از یک مشاور یا روانشناس با تجربه و متخصص کمک بگیرید تا مشکلات شما را ریشه یابی و شناسایی کند و بهترین راهکار را به شما ارائه دهد. یا اینکه بدون کمک از مشاور به سلیقه خودتان رفتار کنید که در این صورت مسئولیت اتفاقات و عواقب آن بر عهده ی خودتان خواهد بود. مشاوران مرکز، با بررسی تمامی ابعاد، راهکارهای مناسب و تکنیک های روانشناسی مناسب را ارائه می دهند .

مشاور خانواده و روانشناسی چه کمکی به ما می کند؟
مشاوران با توجه به شرایط خانواده، میزان شناسایی زن و مرد از یکدیگر و شخصیت های آنان، پس از ریشه یابی و بررسی مشکلات ، مناسب ترین راهکار را ارائه میدهند. این نکته را هم نباید فراموش کنیم که مشکلات آنقدر که فکر می کنید بزرگ نیستند ولی اگر نتوان آنها را با شیوه های مناسب روانشناسی حل نمائید، تبدیل به یک معضل جدی شده و در بسیاری از موارد حتی سبب فروپاشیدن خانواده از هم می شود. متخصصان مرکز مشاوره در زمینه های گوناگون به هموطنان در سراسر کشور مشاوره تلفنی میدهند.همچنین شما قادر خواهید بود مشاور خانم یا آقا را به دلخواه خودتان انتخاب نمایید.

سؤالات و مشکلات متداول
• رابطه ام با همسرم سرد شده است !
• چند وقتی است که با همسرم هیچ رابطه جنسی نداشته ام
• همسرم در رابطه جنسی به نیازهای من بی توجه است
• حس می کنم که دیگر همسرم را دوست ندارم
• همسرم به من خیانت می کند، چه کنم؟
• معیارهای ازدواج موفق کدام است؟ رفتار صحیح پیش از ازدواج چیست؟
• چگونه پس از طلاق دچار آسیب های روحی و عاطفی نشویم؟
• چگونه اضطراب، افسردگی و عدم اعتماد به نفس را در خود از بین ببریم؟
• حل مشکلات رایج کودکان و نوجوانان و بهبود ارتباط با آنها
• چگونه با سالمندان ارتباط مؤثر و بهتری برقرار کنیم؟
• چگونه می توانم پسرم را به ترک اعتیاد تشویق کنم؟
• و...

روانشناسی خانواده چیست؟
در روانشناسی خانواده به نکات کاربردی فرزندی پروری و ساختار خانواده برای بهبودی روابط درون خانواده می پردازیم و تا حدی با علم مشاوره خانواده آشنا میشویم:
برای داشتن یک خانواده سالم و کارآمد اولین و مهمترین گام انتخاب همسر مناسب است نکات زیر برای انتخاب همسر مناسب هرچند کامل نیست اما در روانشناسی خانواده جز ضروریات است که باید به آنها توجه شود.
- انتخاب همسر یا قرار ملاقات و ازدواج بعد از یک فقدان یا شکست عشقی نباید باشد.


کلیت
خانواده مجموعه ای بزرگتراز اجزای آن است. یعنی خانواده نظامیست که از تعدادی افراد تشکیل شده ولی کل یک خانواده بیشتر و فراتر از افراد عضو خانواده است مانند یک چیز درحال تکوین که ویژگیهایش تنها زمانی وجود دارد که نظام و کل سالم و کامل باشد و اگر یکی از قسمتهای آن برداشته شود ویژگی در حال تکوین دوامی نخواهد داشت. پی باید در نظر داشته باشیم نظام یک خانواده موفق حتى بدون یک نفر از اعضا دوام چندانی نخواهد داشت.

قواعد
همانطور که واضح است هرخانواده ای برای خود یکسری قانون و قواعدی دارند که در هر خانواده میتواند متفاوت باشد. قواعد، . نظر وتصور مشترک و متقابل خانواده است که مشخص میکند نسبت به یک دیگر و همچنین با دنیای بیرون از نظام خانواده چه الگو و رفتاری داشته باشند. از طرفی باید در نظر داشته باشیم قواعد خانواده نباید ثابت باشند و به همراه رشد و تحول خانواده باید تغییر کنند .

 

احترام به همسر یک اصل مشترک در تمامی روابط موفق، پایدار و سرشار از عشق است. رابطه ای که از این اصل حیاتی محروم باشد، دیر یا زود به ویرانه ای تبدیل خواهد شد که آباد کردنش اگر هم ممکن باشد، زمان خیلی زیادی می برد. برای اینکه حرمت زندگی مشترکتان حفظ شود، قبل از هر چیزی باید بتوانید خودتان و همسرتان را در قالب یک تیم واحد تصور کنید و حقوق یکدیگر را بشناسید. اما پرسش این است که زن و شوهر چگونه می توانند با یکدیگر مثل یک هم تیمی رفتار کنند و حقوق همدیگر را بشناسند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه بر پاسخ به این پرسش ها دربارهی بایدها و نبایدهای زندگی مشترک صحبت کنیم.

١. خانواده به منزله ی یک تیم
خودتان و همسرتان را در قالب یک تیم تصور کنید
اگر می خواهید به همسرتان احترام بگذارید، قبل از هر چیزی باید یاد بگیرید خودتان و همسرتان را در قالب یک تیم ببینید. باید در تصمیمات مشترک تان درست مثل یک تیم واقعی فکر کنید و حتی در تصمیماتی که به صورت انفرادی اتخاذ می کنید، همیشه باید همسرتان را هم در نظر داشته باشید. به جای اینکه خواسته های تان را در تضاد با خواسته های همسرتان قرار دهید، باید سعی کنید به سوی اهداف مشترکی حرکت کنید که به نفع هر دو نفرتان باشند.
برای اینکه به یک تیم قوی تبدیل شوید، لازم نیست که دو نفرتان دقیقا شبیه هم فکر کنید، اما نکته ی کلیدی این است که باید بتوانید حتی در مواقعی که اختلاف نظر دارید، نسبت به یکدیگر مهربانانه و محترمانه برخورد کنید. وقتی تصمیم می گیرید که پای هر دو نفرتان در میان است، تا حد امکان موقع صحبت کردن منم منم نکنید و در عوض، جملات تان را با کلمه ی «ما» آغاز کنید. خلاصه اینکه اگر خودتان و همسرتان را در یک جبههی واحد ببینید، آن وقت می توانید احترامی را که شایسته ی همسرتان است، خالصانه نثارش کنید.

اگر با همسرتان اختلاف نظر دارید، دلایل تان را محترمانه به بحث بگذارید
بعید است بتوانید با همسرتان در تمامی مسائل اتفاق نظر داشته باشید که البته اشکالی هم ندارد. اما وقتی به اختلاف نظر برمی خورید، باید سعی کنید موضع تان را محترمانه به همسرتان توضیح دهید. اگر به همسرتان بگویید: «این کاری که می خوای بکنی واقعا احمقانهست.» یا «اصلا باورم نمیشه که میخوای دست به همچین کار احمقانه ای بزنی.»، احتمالا همسرتان از شدت عصبانیت حالت تدافعی به خودش خواهد گرفت، طوری که دیگر نمی توانید گفت وگوی سازنده ای داشته باشید. در عوض به
همسرتان بگویید: «میفهمم که چرا داری به این قضیه این شکلی نگاه میکنی.» یا «فکر نمی کنم کاری که می خوای بکنی، تصمیم خیلی مناسبی باشه، حداقل الآن.» و همزمان به لحن و طرز صحبت کردن تان نیز دقت کنید. یادتان باشد اگر خشونت آمیز برخورد کنید، همسرتان ترغیب می شود افکارش را پنهان کند و به راحتی تن به سازش ندهد.

با تفاوت هایی که با یکدیگر دارید کنار بیایید و به این تفاوت ها احترام بگذارید
هرچه بیشتر از آغاز زندگی مشترکتان بگذرد، متوجه خواهید شد که در برخی زمینه ها اصلا هیچ شباهتی به همسرتان ندارید. ممکن است همسرتان وسواسی و خجالتی باشد، در حالی که خودتان شلخته و اجتماعی هستید. شاید بتوانید خودتان را اندکی تغییر دهید و با ویژگی های همسرتان سازگارتر شوید، اما مطمئن باشید که هرگز نمی توانید کاملا تغییر کنید. پس یاد بگیرید تفاوت های یکدیگر را بپذیرید و به این تفاوت ها احترام بگذارید تا خدشه ای به روابطتان وارد نشود. مثلا اگر خودتان شلخته هستید و همسرتان وسواسی است، سعی کنید تا جایی که از دستتان برمی آید در مرتب نگه داشتن منزل کوشا باشید. حتی اگر مطمئن هستید که نمی توانید در حد استاندارد همسرتان با نظم و ترتیب باشید، حداقل ریخت و پاش اضافی هم نکنید.

از محبت های همسرتان قدردانی کنید
از همراهی و حمایت همسرتان قدردانی کنید و بگذارید بداند که سپاسگزارش هستید. به جای اینکه مدام نق بزنید و دائما از مشکلاتی که در زندگی مشترکتان دارید شاکی باشید، نیمه ی پر لیوان را هم ببینید. مثلا اگر همیشه همسرتان با خوشرویی به استقبال تان می آید، غذایی را که دوست دارید برایتان می پزد و در هر شرایطی پای صحبت هایتان می نشیند، باید سعی کنید به طریقی نشانش دهید که متوجه همراهی و حمایتش هستید. مستقیما تشکر کنید یا اینکه یک یادداشت مهربانانه بنویسید. اینکه نسبت به رفتارهای محبت آمیز همسرتان بی اعتنا باشید، نشانه ی بی احترامی است و موجب می شود که همسرتان فکر کند محبت هایش را اصلا نمی بینید.

به خودتان احترام بگذارید
کسی که به خودش احترام نمی گذارد، با همسرش هم نمی تواند محترمانه برخورد کند. احترام به خود رمز پیروزی در روابط زن و شوهری و به طور کلی زندگی است. به بدن خود احترام بگذارید و از رفتارهای پرخطری که برایتان بی احترامی به همراه خواهند آورد بپرهیزید. مثلا دخانیات مصرف نکنید و با دیگران گلاویز نشوید. دوست صمیمی خودتان باشید، چرا که یک دوست صمیمی به خوبی درک می کند که چه رفتاری دوستش را رنجیده خاطر خواهد کرد و احترامش را از بین خواهد برد. خلاصه اینکه سعی کنید بهترین ورژن خودتان باشید. در غیر این صورت نه تنها نمی توانید به همسرتان احترام بگذارید، بلکه به راحتی طعمه ی افرادی خواهید شد که برای تان هیچ احترامی قائل نیستند.

هم خودتان و هم همسرتان تمرین کنید که جوابگوی اشتباهاتتان باشید
هم خودتان و هم همسرتان باید یاد بگیرید که مسئولیت رفتارهایتان را بپذیرید و جوابگوی اشتباهاتتان باشید. اینکه در صورت به خطا رفتن فقط عذرخواهی کنید کافی نیست، بلکه باید کاملا آگاه باشید که کدام رفتارهایتان موجب رنجش همسرتان می شوند و در مقابل، همسرتان نیز باید بداند که از کدام رفتارهای ریز و درشتش رنجیده خاطر می شوید. مثلا اگر یک شب دو ساعت دیرتر از همیشه به منزل آمدید و با اینکه می دانستید همسرتان برای شام منتظرتان است، یک زنگ هم نزده بودید، باید انتظارش را داشته باشید که همسرتان این رفتارتان را توهین آمیز تلقی کند. در این گونه موارد چاره ای ندارید جز اینکه جوابگوی رفتار توهین آمیزتان باشید.

برای اینکه به همسرتان احترام بگذارید باید بهترین ها را برایش بخواهید و کمک کنید تا با پرورش قابلیت هایی که دارد، رؤیاهایش را به واقعیت تبدیل کند. مثلا به همسرتان قوت قلب دهید تا نگارش کتابی را که پنج سال پیش آغاز کرده بود به سرانجام برساند. هرگز به همسرتان تلقین نکنید که نمی تواند به آرزوهایش برسد. در عوض، همیشه همسرتان را تشویق کنید که به درجات بالاتر صعود کند. اما اگر احساس می کنید که تحقق برخی اهداف همسرتان امکان پذیر نیست و دلایل مشخصی نیز دارید، باید دیدگاهتان را دوستانه و مسالمت آمیز به بحث بگذارید. حتی اگر برخی اهداف همسرتان را در تضا. با خواسته های خودتان می بینید، باید به جای اینکه جلوی تحقق اهدافش را بگیرید، دربارهی اختلاف نظرتان گفت وگو کنید.

 

وقتی اشتباهی مرتکب می شوید عذرخواهی کنید
تا زمانی که هر دو نفرتان نسبت به پیامدهای رفتارهایی که در پیش می گیرید آگاه باشید و درک کنید که چه رفتارهایی از سوی همسرتان توهین آمیز تلقی می شوند، می توانید یک رابطهی سالم و پایدار داشته باشید. به عبارت دیگر، اگر بتوانید مسالمت آمیز دربارهی اشتباهات تان صحبت کنید، یعنی رابطه تان در مسیر درستی قرار دارد.

وقتی اشتباهی مرتکب می شوید عذرخواهی کنید تا احترام همسرتان حفظ شود. به جای اینکه اشتباه تان را انکار یا لاپوشانی کنید، به همسرتان نشان دهید که از صمیم قلب متأسف هستید. تأسف تان را نه فقط در حرف بلکه در عمل نیز ثابت کنید و همهی تلاش تان را به کار بگیرید تا خطای مرتکب شده را دوباره تکرار نکنید. مثلا اینکه فقط بگویید: «متأسفم که باعث شدم احساساتت جریحه دار بشه.» یا «ببخشید که باعث شدم اعصابت حسابی به هم بریزه.» کافی نیست. باید مسئولیت خطایی را که مرتکب شده اید بپذیرید و نشان دهید که حقیقتا متوجه اشتباه تان شده اید. به چشم های همسرتان نگاه کنید و بگویید که چقدر بابت اتفاق پیش آمده پشیمان هستید و چقدر دلتان میخواهد دلخوری های اخیر را جبران کنید.

یاد بگیرید خودتان را به جای همسرتان تصور کنید
وقتی سعی دارید به یک تصمیم مشترک برسید یا حتی وقتی کارتان به جر و بحث کشیده می شود، سعی کنید خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید. مثلا اگر پدر همسرتان در بیمارستان بستری است، قبل از اینکه سر شستن ظرف ها دعوا بگیرید، با خودتان فکر کنید که همسرتان در حال حاضر چه غصه ی بزرگی در دلش دارد. قبل از شروع هر گفتگو با مشاجرهای اندکی به خودتان فرصت دهید تا قضیه را از موضع همسرتان ببینید. اینکه بتوانید خودتان را چند لحظه ای به جای همسرتان تصور کنید، رفتار ملاحظه گرایانه ای است که به همسرتان نشان می دهد برایش احترام خیلی زیادی قائل هستید.

در روزگاری زندگی می کنیم که بسیاری از مردم اینقدر سرشان به دنیای فناوری گرم است که اصلا وقت گوش دادن به درددل های همدیگر را ندارند. برای اینکه به همسرتان احترام بگذارید، باید وقتی برای تان صحبت می کند به دقت پای صحبت هایش بنشینید. تلفن همراهتان را کنار بگذارید و ارتباط چشمی برقرار کنید. سعی کنید حواستان به محیط اطراف پرت نشود. موقع گوش دادن نباید وسط حرف همسرتان بپرید یا تا زمانی که مشورت نخواسته نصیحتش کنید، فقط کافی است سراپا گوش باشید.

به خط قرمزهای همسرتان احترام بگذارید
خط قرمزهای همدیگر را بشناسید و سعی کنید از این خط قرمزها عبور نکنید. شاید همسرتان دوست نداشته باشد به عکس های قدیمی داخل صندوقچه اش سرک بکشید یا درباره ی گذشته اش با دیگران صحبت کنید. هرگز همسرتان را به دلیل اضافه وزنش در دوران کودکی دست نیندازید یا تلفن همراهش را بدون اجازه زیر و رو نکنید. شاید همسرتان دوست نداشته باشد بعضی وسایل مورد علاقه اش را با کسی شریک شود، پس درکش کنید. شاید همسرتان مایل نباشد دربارهی همسر سابقش حتی یک کلمه صحبت کند و این رفتارش برای تان غیرقابل پذیرش باشد. در این قبیل موارد، می توانید از همسرتان بپرسید که چرا دوست ندارد در این مورد صحبت کند، اما رعایت ادب فراموشتان نشود. پس اگر نمی توانید با بعضی خط قرمزهای همسرتان کنار بیایید، چاره ای نیست جز اینکه محترمانه درباره ی این مسئله گفتگو کنید.

برای اینکه نشان دهید شنونده ی خوبی هستید، بعد از اینکه صحبت های همسرتان تمام شد، بعضی صحبت هایش را در قالب کلمات خودتان تکرار کنید تا طرف مقابل متوجه شود پیامش را کاملا درک کرده اید. مثلا بگویید: «می فهمم چقدر ناراحتی که رئیست قدرت رو نمی دونه.»، اما یادتان باشد پشت سر هم از کلمات یا جملات تأکیدی مثل «آره، می دونم چی میگی.» استفاده نکنید.

وقتی به اختلاف نظر برمی خورید، به جای مشاجره، مصالحه کنید
برای اینکه احترام همسرتان را حفظ کنید، باید یاد بگیرید در مواقعی که به اختلاف نظر برمی خورید به مصالحه برسید. اگر قصد دارید در مورد قضیهای یک تصمیم مشترک بگیرید، ابتدا باید صحبت های همدیگر را به دقت بشنوید و از موضع یکدیگر کاملا باخبر شوید. فقط در این صورت است که میتوانید جوانب مثبت و منفی قضیه را به شکلی محترمانه به بحث بگذارید و در نهایت به نتیجه ای برسید که خوشایند هر دو نفرتان باشد.

به جای اینکه حرفتان را به قیمت جریحه دار کردن احساسات همسرتان به کرسی بنشانید، سعی کنید به مصالحه برسید تا طرف مقابل تان را هم خشنود کرده باشید. وقتی تصمیم مهمی می گیرید و واقعا نمی توانید به بخشی از خواسته هایتان بی اعتنا باشید، از همسرتان محترمانه تقاضا کنید اندکی کوتاه بیاید و خواسته هایی را که دارید نادیده نگیرد. اما اگر درباره ی موضوعات نه چندان مهم تصمیم می گیرید، مثلا اینکه برای شام به کدام رستوران بروید، بهتر است با هم قرار بگذارید که نوبتی انتخاب کنید.