فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : 32285085-026

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.

۱- نابهنجاری جنسی (پارافیلیا)

۲- کژکاری جنسی

۱٫ اختلالات نابهنجاری جنسی (پارافیلیا)

یک خیال پردازی ویژه با اجزاء خودآگاه و ناخودآگاه محرک جنسی، علامت مشخص انحرافات جنسی میباشد. افرادی که دچار انحرافات جنسی هستند، لذت جنسی را تجربه می‌کنند اما نمی‌توانند به محرک‌های شهوانی بهنجار پاسخ بدهند. اگر به همراه علاقه جنسی مشکلاتی چون رنج و عذاب یا اخلال در عملکرد اجتماعی برای فرد ایجاد شود و یا باعث آسیب به خود یا دیگران شود، نابهنجاری جنسی نامیده می‌شود.

انواع اختلالات نابهنجاری جنسی:

اختلالات نابهنجاری جنسی خود به سه دسته ی اختلالات جنسی نمایشگری (‌آلت نمایی)، مبدل پوشی و مالشگری تقسیم می‌شود.

اختلال نمایشگری جنسی | (آلت نمایی یا عورت نمایی):

در این اختلال، فرد تمایل دارد که بدن و اندام‌های جنسی خود را در مکان‌های عمومی به نمایش بگذارد. فرد از نمایش اندام‌های خود لذت بسیار زیادی می‌برد اما لزوما به ارگاسم نمی‌رسد. فرد باید به مدت حداقل ۶ ماه دچار تخیلات و امیال شدید مربوط به آلت نمایی شده باشد و این تمایلات، کارکرد روزانه او را مختل کرده باشد.

انواع اختلالات جنسی | اختلال بچه بازی (پدوفیلیا):

این اختلال به معنای تمایل به رابطه جنسی با کودکان زیر ۱۳ سال می‌باشد و فرد مبتلا نسبت به کودکان دچار تحریک جنسی می‌شود. برای تشخیص این اختلال لازم میباشد که فرد مبتلا حداقل ۶ ماه درگیر تمایلات جنسی به کودکان باشد و حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد. اکثر مبتلایان مرد هستند و هم به دختران و هم به پسران تمایل جنسی دارند.

مازوخیسم | اختلالات جنسی خود آزار خواهی جنسی:

این نابهنجاری به اختلالی گفته می‌شود که در آن، فرد از شکنجه شدن و آزار دیدن لذت می‌برد و در اثر این شکنجه‌ها به ارضا جنسی می‌رسد. افراد مازوخیسم عزت نفس پایینی دارند و خفت طلب میباشند. این افراد خود را تماما در اختیار شریک جنسی خود قرار می‌دهند و هرگونه تحقیر، توهین و شکنجه را می‌پذیرند.

سادیسم | اختلالات جنسی دیگر آزاری جنسی:

سادیسم به معنای تمایل فرد به آزار دادن و شکنجه کردن فرد دیگر، برای رسیدن به تحریک جنسی می‌باشد. این آزار می‌تواند به صورت جسمی و روانی باشد و فرد مبتلا از آزار دادن دیگران لذت بسیار زیادی می‌برد و به ارضای جنسی می‌رسد.

انواع اختلالات جنسی | مبدل پوشی:

مبدل پوشی به این معنی میباشد که افراد، لباس‌های مربوط به جنس مخالف را بر تن می‌کنند. افراد مبدل پوش می‌توانند به علت های مختلفی این کار را انجام دهند. اختلال مبدل پوشی به این معنی میباشد که فرد تخیلات و تمایلاتی برای پوشیدن لباس جنس مخالف دارد و پس از انجام این کار به خودارضایی یا رابطه جنسی دست می‌زند تا ارضا شود.

اختلال جنسی یادگار خواهی (فتیشیسم):

فتیشیسم یکی از اختلالات جنسی میباشد که به معنای تمرکز جنسی نابهنجار یک فرد بر روی یک شیء غیرزنده و بی ربط به مسائل جنسی یا یک قسمت غیرجنسی بدن می‌باشد. فرد بطور مکرر و شدید با تمرکز روی این اشیاء یا اعضای بدن به لحاظ جنسی برانگیخته می‌شود و این برانگیختگی در خیال پردازی‌ها، امیال و رفتارهای فرد مشخص میباشد.

تماشاگری جنسی (چشم چرانی):

در این اختلال، فرد مبتلا به تماشای افراد برهنه می‌پردازد و از انجام این کار لذت می‌برد. این افراد سعی می‌کنند در اطراف مکان‌هایی همچون خانه‌ها و دستشویی‌های عمومی بچرخند و افراد برهنه را تماشا کنند. همچنین از دیدن رابطه جنسی دیگران نیز تحریک می‌شوند اما معمولا تمایلی به رابطه جنسی ندارند و با خودارضایی به ارضای جنسی می‌رسند.

انواع اختلالات جنسی | مالش دوستی:

مالش دوستی اختلالی میباشد که فرد مبتلا اندام‌های جنسی خود را به بدن دیگران می‌مالد و از این طریق لذت و رضایت جنسی به دست می‌آورد. این رفتار معمولا در مکان‌های شلوغ اتفاق می‌افتد و فرد قربانی می‌تواند کودک یا بزرگسال باشد.

حیوان‌ دوستی:

در این اختلال، فرد تخیلاتی مربوط به رابطه جنسی با حیوانات دارد و از رابطه با آن‌ها لذت می‌برد. البته مبتلایان به حیوان دوستی، لزوما با حیوانات رابطه جنسی برقرار نمی‌کنند و ممکن است تنها در مرحله فانتزی‌های جنسی باقی بمانند.

انواع اختلالات جنسی |هرزه گرایی تلفنی و کامپیوتری:

در این اختلال، فرد بصورت تلفنی از الفاظ و کلمات وقیحانه استفاده می‌کند و از این طریق به لذت و تحریک جنسی می‌رسد. ارضای جنسی معمولا از طریق خودارضایی اتفاق می‌افتد. این عمل می‌تواند با رضایت یا بدون رضایت فرد دیگری که پشت تلفن است اتفاق بیفتد.

پیکا | ادرار خواهی و مدفوع خواهی:

پیکا اختلالی میباشد که فرد مبتلا به خوردن موادی می‌پردازد که ارزش غذایی ندارند و یا آلوده هستند. این اختلال معمولا در کودکی شروع می‎‌شود ولی ممکن است که در بزرگسالان هم به وجود بیاید.

نکروفلیا | مرده خواهی:

مرده خواهی یک عمل جنسی غیرمتعارف میباشد که فرد مبتلا به رابطه جنسی با جسد مرده‌ها تمایل دارد و از طریق رابطه جنسی با اجساد، ارضا می‌شود. البته مرده خواهی لزوما با رابطه جنسی همراه نیست و ممکن است در حد تصورات و فانتزی‌های جنسی باقی بماند و فرد از طریق خودارضایی به ارضا برسد.

نیکا، روانشناس خوب در کرج

۲٫ اختلالات کژکاری جنسی:

پاسخ جنسی بصورت کلی به چهار مرحله میل جنسی، برانگیختگی یا تحریک، ارگاسم و فرونشانی تقسیم می‌شود که اخلال در هر کدام از این مراحل باعث بروز اختلال خاصی شده که نشانه‌هایی را در بر دارند و این اختلالات با نام کژکاری جنسی شناخته می‌شوند.

انواع اختلالات کژکاری جنسی

  • کمبود میلی جنسی در مردان – سرد مزاجی مردان
  • کمبود میل جنسی در زنان
  • اختلال نعوظ
  • اختلال ارگاسمی زنان
  • اختلال تاخیر انزال – دیرانزالی
  • اختلال انزال زودرس – زودانزالی
  • مقاربت دردناک – واژینیسم

برای رزرو وقت از روانشناس خوب در کرج با ما در تماس باشید.

برای خواندن آخرین مقاله درمورد انواع اختلالات شخصیتی اینجا کلیک کنید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *