فراتر از آنچه تا امروز دیده ایم ممکن است، وقتی با هم به یک سو بنگیرم

کرج، چهار راه طالقانی، ساختمان پزشکان شاه کرم

تلفن تماس : ۰۹۰۵۸۷۹۱۲۲۶

روانشناسی ازدواج بالا بردن آگاهی و توانایی در رابطه با انتخاب همسر مناسب را پیش از ازدواج، برای انتخابی درست و هوشمندانه ضروری می داند.

 

تعهد به رشد شخصی
روانشناسی ازدواج می گوید مهم است کسی را پیدا کنید که نه تنها به بزرگ شدن و رشد شخصی علاقه مند است بلکه در این راستا کاری نیز صورت می دهد. بسیاری از مردم در حد صحبت کردن به بهبود و ارتقا شخصی می پردازند. هنگامی که همسرتان با هدف گذاری در زندگی خود و نیز رسیدن به آنها از ترک سیگار گرفته تا صبور شدن در برابر شما و یا اعتماد به نفس خود را بالا بردن و ... به خود انگیزه می بخشد به او احترام خواهید گذاشت و به او اعتماد خواهید کرد . سوالاتی که می توانید در رابطه با تعهد به رشد شخصی از همسرتان بپرسید:

باز بودن روحی و احساسی از نظر روانشناسی ازدواج چنانچه همسرتان نتواند احساسات خود را با شما در میان بگذارد، آمادگی یک رابطه صمیمی را ندارد. او در واقع باید دارای سخاوت احساسی باشد. کسانی که از لحاظ احساسی خسیس هستند عملا شما را وادار می کنند که از آنها گدایی عشق کنید. باز بودن احساسی یک فرد عملا کلید قلب او را به شما میدهد. سوالاتی که میتوانید در این رابطه از او بپرسید:
• آیا در هنگام بیان احساسات خود با کسانی که دوستشان دارید راحت هستید؟ در حال حاضر در زندگی خود به چه کسی می گویی «دوستت دارم»؟
• صحبت درباره چه احساساتی بیش از بقیه برایتان مشکل و یا بیش از بقیه ساده است؟ آیا این موضوع با گذشت زمان تغییری می کند؟
• معمولا چه وقت از احساسات خود با دیگران صحبت میکنید؟ پس از این کار چه احساسی دارید؟
• آیا فکر میکنید که عدم تواناییتان در بیان احساسات، در روابط شما سبب مشکلاتی شده باشد؟
• ظرف ده سال گذشته در رابطه با عواطف و احساسات خود چه چیزی را آموخته اید؟ این آموخته ها چه تغییراتی را در شما ایجاد کرده؟
• از روابط گذشته خود چه چیزی آموخته اید؟ در روابط فعلی خود تا چه حد متفاوت عمل می کنید؟
• بزرگترین نقاط ضعف شما کدامند و فکر می کنید منشا آنها چیست؟
• هنگامی که در گذشته دچار بحران میشدید از چه منابعی کمک میگرفتید؟ (کتاب، مشاوره، روانکاوی و...). آیا مفید واقع می شدند؟
• ظرف پنج سال آینده می خواهید چه تغییراتی کرده باشید؟ خصوصیاتی که مایلید واجد آن باشید یا از آن رهایی یابید چیست؟

تاکید روانشناسی ازدواج بر صداقت
صداقت درستی و قابل اعتماد بودن از منظر روانشناسی ازدواج از ضروری ترین اجزای یک رابطه سالم هستند. دانستن این که میتوانید بر روی همسر خود حساب باز کنید حس امنیت فوق العاده ای به شما خواهد داد چرا که او در همه حال با شما صادق است . آثار دراز مدت عشق ورزیدن به کسی که به او اعتماد کامل ندارید برای اعتماد به نفس شما و رابطه تان مخرب خواهد بود. یکی از مخرب ترین راه هایی که زوجین میتوانند عشق شور حرارت رابطه خود را بکشند و صمیمت را از بین ببرند باز گو نکردن حقیقت است. پیدا کردن یک همسر صادق به معنای جست و جوی کسی ست که : با خود، دیگران و شما صادق باشد. برخی از نشانه های صادق بودن عبارت است از: هیچ قسمتی از شخصیت خود را از شما پنهان نخواهد کرد. این طور نیست که برای دفاع از خود، فقط چیزی را به شما بگوید که شما دوست دارید.

بدون اینکه مجبور باشید با سیاست و یا زور حقیقت را از او بیرون بکشید، خودش تمامی حقیقت را با شما در میان خواهد گذاشت. اهل بازی کردن روانی نیست. بازی هایی نظیر: حدس بزن احساساتم را به تو نمی گویم و تو مجبوری حدس بزنی)، حسود شو(تنها چیزهایی که حسادتت را بر می انگیزد به تو میگویم تا بدین ترتیب احساس کنترل و برتری کنم) و... تمامی این بازی ها با بی صداقتی سر و کار دارند.

پختگی و مسئولیت پذیری
اگر شخصی که قرار است همسر شما شود به پختگی و مسئولیت پذیری نرسیده باشد احساس خواهید کرد که بیشتر یک بچه را به فرزند خواندگی گرفته اید تا اینکه معشوقی را برای خود یافته باشید. برخی از نشانه هایی که دال بر پختگی و مسئولیت پذیری طرف مقابل است عبارت است: او می تواند از خود خوب مراقبت کند (برای خود پول کافی در بیاورد، خوب تغذیه کند، مکان زندگی خود را تمیز نگه دارد و....) او مسئولیت پذیر است (به وعده های خود عمل می کند، فراموش نمی کند و...) او واجد حس احترام است (برای حریم شخصی خود و دیگران احترام قائل است و...)

سوالاتی که در رابطه با نگرش مثبت و مثبت اندیشی در زندگی می توانید از همسر/ نامزد خود بپرسید:
• آیا احساس می کنید که مردم اساسا «خوب» هستند یا اساسا «بد» هستند؟
• هنگامی که به یکباره مشکلات زیادی برایتان به وجود می آید، عکس العمل تان چیست؟ چه ذهنیاتی به سراغتان می آید؟ مثالی بزنید.
• مهمترین درس هایی که در زندگی در رابطه با درد و رنج آموخته اید کدامند؟
• آیا باور دارید که شرایط و اوضاع همیشه به بهترین نحو ممکن تمام می شود؟ صرف نظر از اینکه پاسختان مثبت است یا منفی، توضیح دهید که چرا؟ • چنانچه قرار باشد به بچه هایتان دلیل این که «چرا دنیا این گونه است» را توضیح دهید، چه خواهید گفت؟ انتخاب همسر مناسب یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فرد است.
مشاوره و روانشناسی ازدواج می تواند شما را در این راه کمک کند.

اعتماد به نفس
یکی از بزرگترین اشتباهاتی که به هنگام انتخاب همسر می کنیم توجه به این موضوع است که چقدر ما را دوست دارد و چه رفتاری با ما دارد به جای آنکه دقت کنیم که با خودش چه رفتاری دارد. روانشناسی ازدواج می گوید هر چه اعتماد به نفس طرف مقابلتان بهتر باشد رابطه تان قوی تر خواهد بود بنابراین مهم است که به دنبال نشانه هایی باشیم که حاکی از اعتماد به نفس بالای یک شخص باشد : او به آنچه هست افتخار می کند او به خودش آسیب نمی رساند و به خوبی از خود مراقبت می کند. او به دیگران اجازه نمی دهد با او بد رفتاری کنند. اعتماد به نفس واقعی خود را در عمل نیز نشان می دهد و به ما انگیزه میدهد که ریسک کنیم، رویاهایمان را تعقیب کنیم و فراتر از منطقه امن خود قدم بگذاریم .

سوالاتی که در رابطه با اعتماد به نفس می توانید از همسر نامزد خود بپرسید:
• به چه چیزی بیش از هر چیز دیگر در زندگی خود افتخار می کنید؟ (توجه داشته باشید که به راحتی چیزی برای گفتن پیدا می کند یا خیر) . در گذشته از لحاظ احساسی و روحی چه بدرفتاری هایی را از جانب دیگران با خود تحمل کرده اید؟ آیا باز هم آنها را تحمل خواهید کرد؟
• چه کارهایی انجام می دهید که نشانگر عشق و توجه شما نسبت به خودتان است؟ (حمام در وان پر از کف، ماساژ، تعطیلات ویژه و...)
• بدترین عادتهایتان در رابطه با سلامتی و زندگی کدامند؟
• چه ریسکهایی تا به حال در زندگی خود کرده اید؟ آخرین ریسکی که کردید چه بوده است؟ آیا مواردی بوده اند که از ریسک کردن خودداری کرده باشید؟

نگرش مثبت در زندگی
طبیعتا آدمهای منفی روابطی منفی و آدمهای مثبت روابط مثبت می آفرینند توجه داشته باشید که آدمهای منفی اجازه می دهند که ترس و نگرانی آنها را اداره کند. به آینده بدبین هستند. به آسانی به کسی اعتماد نمی کنند. ولی آدمهای مثبت همیشه بر روی پیدا کردن راه حل تمرکز می کنند. موانع را به فرصت و سختی ها را به درسهایی سازنده بدل می کنند. به توانایی های خود در بهبود شرایط و اوضاع اعتماد دارند. خوشبین هستند و باور دارند که اوضاع را همیشه میتوان بهتر کرد. به همین دلیل در مباحث روانشناسی ازدواج ذکر شده است که با کسی ازدواج کنیم که نگرشی مثبت به زندگی دارد. عشق بک نیروی مثبت است، بدین معنا که در فضایی مثبت رشد خواهد کرد و در فضای منفی پژمرده خواهد شد.